Orły 2007: "Plac Zbawiciela" najlepszym filmem

Orła 2007 - nagrodę Polskiej Akademii Filmowej - w kategorii najlepszy polski film otrzymał "Plac Zbawiciela" w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Krauze i jego żona odebrali też nagrody za najlepszą reżyserię. Orła dla najlepszego filmu europejskiego otrzymał "Volver" hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara.

W kategorii "najlepszy polski film" nominowane były też "Jasminum" w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego oraz "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" Marka Koterskiego.

Najlepszym aktorem wybrano Janusza Gajosa za rolę w "Jasminum", a najlepszą aktorką - Jowita Budnik za rolę w "Placu Zbawiciela".

Orła 2007 za najlepszy scenariusz otrzymał Marek Koterski - scenarzysta i reżyser film "Wszyscy jesteśmy Chrystusami.

Za zdjęcia uhonorowano Krzysztofa Ptaka ("Jasminum"), "Jasminum" otrzymał też nagrodę publiczności.

Nagroda za osiągnięcia życia dla Sobocińskiego

Orła za osiągnięcia życia odebrał Witold Sobociński, twórca zdjęć m.in. do "Wesela" Andrzeja Wajdy, "Sanatorium pod klepsydrą" Wojciecha Hasa oraz "Frantica" Romana Polańskiego.

Orła za najlepszą muzykę otrzymał Zygmunt Konieczny za film "Jasminum". W tej kategorii nominowani byli ponadto Bartłomiej Gliniak, autor muzyki do filmu "Palimpsest" oraz Paweł Szymański - twórca muzyki do filmu "Plac Zbawiciela".

Orła 2007 za najlepszy dźwięk otrzymał Jacek Hamela za film "Jasminium".Nominowani byli w tej kategorii ponadto: Maurizio Argentieri i Marek Wronko - "Jan Paweł II", Nikodem Wołk - Łaniewski za dźwięk do filmów "Kochankowie z Marony" oraz "Plac Zbawiciela", a także Andrzej Bohdanowicz i Michał Muzyka za film "Statyści".

Nagrodę za najlepszy montaż otrzymała Ewa Smal za film "Wszyscy jesteśmy Chrystusami". W tej kategorii nominowani byli także Anna Wagner za montaż filmu "Kochankowie z Marony", a także Krzysztof Szpetmański za "Plac Zbawiciela".

Orła za najlepsze kostiumy otrzymała Ewa Helman za film "Jasminum".W tej kategorii byli nominowani ponadto: Andrzej Szenajch za film "Kochankowie Roku Tygrysa", Magdalena Biedrzycka za "Odę do radości" oraz "Kochanków z Marony", Ewa Machulska za "Samotność w sieci", Paweł Grabarczyk za "Statystów", Elżbieta Radke - za "Tylko mnie kochaj" oraz wspólnie - Magdalena Biedrzycka i Justyna Stolarz za kostiumy do filmu "Wszyscy jesteśmy Chrystusami".

Nagrodę za najlepszą scenografię otrzymała Joanna Doroszkiewicz za film "Jasminum". Nominacje w tej kategorii otrzymali także Jacek Osadowski za film "Kochankowie z Marony", Janusz Sosnowski za obraz "Kto nigdy nie żył..." oraz Przemysław Kowalski - "Wszyscy jesteśmy Chrystusami