Toruńscy uczniowie odkryli asteroidy

Maciej Małkowski i Piotr Tylenda z X Liceum Ogólnokształcącego odkryli dwie asteroidy w Układzie Słonecznym - K07C54V i K07D49P.

Odkrycie młodych torunian potwierdziło harwardzkie Minor Planet Center i Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Pracę uczniów koordynował Bogdan Sobczuk, nauczyciel fizyki w "dziesiątce", a obserwacje wykonane zostały w ramach programu Hands-On Universe Europe realizowanego w Polsce przez Centrum Fizyki Teoretycznej PAN.

Okryte przez uczniów asteroidy to niewielkie ciała. Podobnych obiektów, o średnicy od kilku metrów do 1000 kilometrów, jest w Układzie Słonecznym nawet kilka milionów. Bardzo trudno oszacować rzeczywistą liczbę planetoid, dotychczas udało się odkryć 220 tys. tego typu ciał.

Najprawdopodobniej młodzi odkrywcy z Torunia będą mogli nazwać odkryte przez siebie obiekty. Na razie mają one jedynie oznaczenia Minor Planet - K07C54V i K07D49P.

Maciej Małkowski i Piotr Tylenda, biorą udział w kampanii obserwacji drobnych ciał Układu Słonecznego zorganizowanej przez amerykański Astronomical Research Institute. To ośrodek działający pod auspicjami Global Hands-On Universe - stowarzyszenia skupiającego programy HOU na całym świecie. Wyniki ich pracy trafiają do mieszczącego się na Harvardzie Minor Planet Center - ośrodka gromadzącego dla Międzynarodowej Unii Astronomicznej informacje o najmniejszych obiektach naszego układu planetarnego.