Ks Boniecki uradowany nominacją bp. Nycza

Warszawa ma nowego metropolitę. Został nim - nominowany przez papieża - biskup Kazimierz Nycz. Decyzję Benedykta XVI ogłosił nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Józef Kowalczyk.

Biskup Kazimierz Nycz -ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski, był wcześniej biskupem pomocniczym w Krakowie i jednym z najbliższych współpracowników kardynała Macharskiego, kiedy ten był metropolitą krakowskim.

Redaktor naczelny Tygodnika Powszechnego ksiądz Adam Boniecki przyjął z wielką radością tą nominację. Przypomniał, że bp. Kazimierz Nycz reprezentuje "szkołę Wojtyły". Ksiądz Boniecki dodał również, że kiedy arcybiskup Nycz był biskupem pomocniczym w Krakowie, chętnie rozmawiał z ludźmi, chciał ich słuchać i spełniał swoje zdania z radością.

Biskup Kazimierz Nycz jest od ośmiu lat przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski do Spraw Wychowania. Z godności metropolity warszawskiego zrezygnował na początku stycznia arcybiskup Stanisław Wielgus po tym jak ujawniono jego kontakty z SB. Biskup Kazimierz Nycz oparł się szantażowi i naciskom SB. Tak przynajmniej przedstawił biskupa ksiądz Tadeusz Isakowicz Zaleski w swojej książce "Księża wobec bezpieki".