Ukraina walczy z piractwem i podróbkami

Ukraińskie MSW stworzyło specjalny oddział do walki z piractwem i podróbkami produktów znanych firm. Na Ukrainie większość płyt z programami komputerowymi i muzyką pochodzi z nielegalnych źródeł.

Serhij Czernych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych podkreślił, że dotąd walką z piractwem zajmowały się oddzielne grupy. Teraz został utworzony jeden oddział z regionalnymi delegaturami.

W rankingu Międzynarodowego Stowarzyszenia Własności Intelektualnej IIPA, Ukraina znalazła się na 6. miejscu wśród 16 krajów, w których piractwo jest najbardziej rozwinięte. Pierwsze miejsce zajęły Chiny, a drugie Rosja, z której pochodzi 80 procent podróbek i pirackich płyt sprzedawanych na Ukrainie. Szacuje się, że 85 procent programów i 60 procent płyt sprzedawanych na rynkach Lwowa, Kijowa, Odessy czy Charkowa to nielegalna produkcja.

W zeszłym roku, przed ukraińskim sądami stanęło 3,5 tysiąca osób, które zajmowały się dystrybucją pirackich płyt. W tym roku 115 osób skazano na kary od grzywny w wysokości 600 hrywien, czyli 360 złotych, do pozbawienia wolności w zawieszeniu.