Ivo Pogorelić w Warszawie

Trzeba było 26 lat, by bohater jednego z największych skandali w historii Konkursu Chopinowskiego zgodził się powtórnie przyjechać do Polski

Ivo Pogorelić, jeden z największych pianistów naszych czasów, wystąpi w niedzielę z recitalem w Filharmonii Narodowej. Artysta przyjedzie na zaproszenie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Od czasu swych sensacyjnych występów na X Konkursie Chopinowskim w 1980 r. Pogorelić konsekwentnie odmawiał przyjazdu do Polski. Nie mógł się pogodzić z tym, że jury nie dopuściło go do finału (w jego obronie stanęła wówczas Martha Argerich). Ten skandal pomógł jednak pianiście w osiągnięciu sukcesu w stylu gwiazdy pop (tak kreowano w latach 80. jego wizerunek). Urodzony w 1958 r. w Belgradzie Pogorelić jest artystą o silnej, drapieżnej indywidualności i wyrazistym stylu wykonawczym - wiele jego interpretacji budzi silne kontrowersje. W 1982 r. podpisał kontrakt z wytwórnią Deutsche Grammophon, dla której dokonał kilkunastu wspaniałych nagrań. Po 1998 r. z powodu tragedii rodzinnej wycofał się z życia koncertowego i przestał nagrywać. Powrócił dwa lata temu.

W Warszawie wykona sonaty Ludwiga van Beethovena, Aleksandra Skriabina i Sergiusza Rachmaninowa oraz "Intermezzo" op. 118 nr 2 Johannesa Brahmsa. Nie dał się namówić do zagrania Chopina.