Ruszyła kampania "Zatrudnij Niepełnosprawnego"

Rusza ogólnopolska kampania, która ma zachęcić przedsiębiorców do zatrudniania osób niepełnosprawnych. Hasło akcji to "Zatrudnij Niepełnosprawnego".

W Polsce żyje 5,5 miliona niepełnosprawnych i tylko co 10-ty z nich pracuje. Rozpoczynająca się kampania ma te statystyki zmienić. Jacek Aleksandrowicz prezes Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które prowadzą akcję mówi, że przedsiębiorcy nie zatrudniają niepełnosprawnych, bo nie wiedzą jakie mogą mieć z tego korzyści. A korzyści te są duże - dofinansowanie do wynagrodzeń, składek na ubezpieczenie społeczne, szkoleń, przystosowanie miejsca do pracy, można też nie płacić składek na PFRON.

Organizatorzy akcji zaplanowali 24 spotkania z przedsiębiorcami w regionie, podczas których eksperci będą udzielać porad prawnych. Joanna Kica z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych powiedziała, że zostanie przeprowadzona także kampania w mediach.

Dominik Rymer, który jeździ na wózku inwalidzkim przyznaje, że osobom niesprawnym ruchowo najtrudniej jest znaleźć pracę. Głównie dlatego, że większość zakładów pracy jest nieprzystosowana dla osób takich on.

W kraju jest jednak coraz więcej przedsiębiorstw, które poradziły sobie z problemami technicznymi, zamontowały windy a schody zamieniły na podjazdy. W spółdzielni odzieżowej Łuksja w Łukowie pracuje 300 osób niepełnosprawnych, również ze schorzeniami psychicznymi. Na miejscu jest przychodnia lekarska. Prezes firmy Zofia Żuk mówi, że niepełnosprawni wymagają opieki, ale są świetnymi pracownikami.

Szczegóły kampanii można znaleźć na stronie interentowej www.zatrudnijniepelnosprawnego.pl