Andrzej Urbański - sylwetka

52-letni Andrzej Urbański jest byłym szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Stanowisko to objął wraz z rozpoczęciem kadencji prezydenta, a odszedł z niego 2 czerwca. Od stycznia do sierpnia 2006 roku pełnił obowiązki szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Przed objęciem Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański był zastępcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. W stolicy odpowiadał za edukację, kulturę, politykę informacyjną i promocję miasta, a także za budownictwo, drogownictwo oraz infrastrukturę. W latach 2000-2001 był doradcą premiera Jerzego Buzka do spraw polityki informacyjnej.

W 1980 i 1981 roku był przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w Bibliotece Narodowej. Szef podziemnego wydawnictwa "Wola". W stanie wojennym internowany. W latach 80-tych członek prezydium Rady Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Archidiecezji Warszawskiej oraz Klubu Myśli Politycznej "Dziekania".

W latach 90-tych redaktor naczelny programu Pegaz w Telewizji Polskiej, gazet - "Express Wieczorny" i "Życie Warszawy" oraz tygodnika "Czas Polski".