Sezon na leki i przeziębienia

Rodacy kupili w styczniu leki za 1,7 mld zł. To prawie 10 proc. więcej niż przed rokiem. Najlepiej sprzedawały się środki na przeziębienia.

Częste zmiany temperatur w styczniu spowodowały, że robiliśmy duże zakupy w aptekach. Rynek leków bez recepty zwiększył się o 15,2 proc., osiągając wartość 402 mln zł - wynika z danych IMS Health. Oprócz specyfików na przeziębienie nieźle sprzedawały się też środki przeciwbólowe i leki na choroby układu pokarmowego.

Podobny trend występował w przypadku leków na receptę. Tu motorami wzrostu były obok leków przeciwinfekcyjnych (wzrost o 20 proc.) i stosowanych w chorobach układu oddechowego również preparaty stosowane w leczeniu chorób przewlekłych - kardiologicznych i układu nerwowego.

Według badaczy IMS wzrost sprzedaży w styczniu 2007 r. nie oznacza istotnego przełomu , jeśli chodzi o sprzedaż leków w najbliższym czasie. Rok temu leki, zwłaszcza na infekcje, po prostu sprzedawały się bardzo słabo (tzw. efekt niskiej bazy), a w tym roku zwyczajnie chorujemy więcej.