Szpital zaoszczędzi na ogrzewaniu dzięki słońcu

Nowy sposób na zlikwidowanie długów znalazł szpital na Parkitce. Dzięki uruchomionej w poniedziałek instalacji słonecznej zaoszczędzi na ogrzewaniu przynajmniej pół miliona złotych rocznie.

Instalacja solarna zastąpiła ogrzewanie gazem, co zmniejszyło emisję spalin do atmosfery. Dlatego 85 proc. z 4,315 mln zł dały Ekofundusz i Fundusz Ochrony Środowiska (resztę szpital). Od wczoraj 598 luster pobiera energię słoneczną, przetwarza ją w cieplną, a ogrzana w ten sposób woda płynie w kranach szpitala. To największa instalacja tego typu w Polsce. Podobną, ale znacznie mniejszą, ma m.in. Szpital Dziecięcy w Chorzowie.

- Średnio w ciągu doby zużywamy 54 m sześc. ciepłej wody. Teraz zaoszczędzimy od pół miliona do 600 tys. zł rocznie - mówi Henryk Kromołowski, dyrektor szpitala. Nie chce jednak zdradzić, ile wynosi obecnie dług placówki i jak oszczędności z nowej inwestycji przyspieszą jego spłatę.

Lustrom solarnym towarzyszą też urządzenia zwane ekonomizerami spalin: będą pobierać i odzyskiwać część energii grzewczej ze spalin (w szpitalu nadal działa kotłownia gazowa do ogrzewania pomieszczeń). Przy słonecznej pogodzie instalacja solarna i ekonomizery ogrzeją całą wodę potrzebną szpitalowi. Przy minimalnym nasłonecznieniu wydajność osiągnie nie mniej niż 84 proc.

Parkitka to największy szpital w regionie częstochowskim: leczy chorych na 21 oddziałach, przy nich działa 35 poradni specjalistycznych. Pracuje tu ponad 1150 osób. Rocznie w szpitalu przebywa 25 tys. pacjentów, poradnie rejestrują rocznie 120 tys. wizyt. Miesięcznie dostaje z NFZ 4 mln zł.