Patti Smith w Poznaniu

Patti Smith - jedna z najważniejszych artystek w historii muzyki rockowej wystąpi w czerwcu w Poznaniu na jedynym w Polsce koncercie.

Smith zaśpiewa 22 czerwca na Dziedzińcu Różanym poznańskiego Zamku (tym samym, na którym przed rokiem zagrali Antony & The Johnsons czy CocoRosie). Będzie to jej drugi pobyt w naszym kraju - przed pięcioma laty wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej. Za kilka tygodni ukaże się najnowsza płyta Patti Smith "Twelve" z coverami ulubionych nagrań artystki z historii rocka.

Patti Smith jest postacią z wielu powodów niezwykłą. Jest jednym z symboli intelektualnego i społecznego zaangażowania rocka, a jednocześnie feminizmu na gitarowej scenie. Wywodząca się z nurtu muzyki nowofalowej i punkowej, swe wiersze i poematy publikowała jeszcze zanim pojawiła się na rockowej estradzie. Jej płytę "Horses" do dziś uważa się za jeden z najbardziej ekscytujących debiutanckich albumów w historii rocka. Następne płyty nagrywała rzadko, ale może właśnie dlatego każda z nich stawała się wydarzeniem. Artystka potrafiła nawet zamilknąć na osiem, dziewięć lat i wrócić dopiero wtedy, gdy miała coś istotnego do powiedzenia. Gdy wydawało się, że poświęciła się rodzinie i prywatnemu życiu, powróciła w końcówce lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych płytami, które przywracały wiarę w sens gitarowego grania i śpiewania.

Wydane w ostatnich latach płyty "Gung Ho!" (2000 r.) i "Trampin'" (2004 r.) potwierdziły z jednej strony jej muzyczną dojrzałość, z drugiej - wierność raz obranej drodze.