Szympansy w Senegalu polują z włóczniami

W Senegalu stado szympansów używa do polowań drewnianych włóczni. Pierwszy raz byliśmy świadkami czegoś takiego - mówią naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii.

Opisują w "Current Biology" 22 zaobserwowane sytuacje, w których szympansy żyjące na sawannie w południowo-wschodnim Senegalu polowały na mniejsze od siebie naczelne - małpiatki galago senegalskie. Zrywały z drzewa gałęzie ponadpółmetrowej długości, oczyszczały je z mniejszych gałązek i liści, a potem ostrzyły jeden koniec zębami. Tak przygotowaną bronią dźgały małpiatki ukrywające się w drzewnych dziuplach. Naukowcy podkreślają, że szympansy uderzały bardzo mocno i wielokrotnie, aż do skutku.

- Trudno mówić o przypadku. Tym bardziej że włócznią posługiwało się wiele małp z tego samego stada - podkreśla dr Jill Pruetz, antropolog z Uniwersytetu Stanowego w Iowa w USA. Co ciekawe, prym podczas polowania wiodły nie dojrzałe samce, lecz samice i młode szympansy. - Zupełnie jak u nas, gdzie nowinki, szczególnie te związane z narzędziami, są najchętniej podchwytywane przez młode pokolenie. A może mieliśmy do czynienia z lekcją, jakiej matki udzielały swoim dzieciom? - zastanawia się dr Pruetz.

Uczona podejrzewa, że szympansy z senegalskiej sawanny polują na niewielkie małpiatki, bo w ich środowisku brakuje większych małp z rodziny makakowatych, które są ulubioną zwierzyną łowną szympansów w innych rejonach Afryki. To kolejne ważne odkrycie na temat szympansów. Półtora tygodnia temu amerykański tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences" napisał o znalezieniu w Wybrzeżu Kości Słoniowej kamiennych narzędzi wykonanych przez szympansy ponad 4 tys. lat temu.