Ziobro: Prezes TK powiedział kilka słów za dużo

- Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wypowiadając się ws. winy doktora G. naruszył konstytucję i powinien stanąć przed Trybunałem Stanu - ocenił prezes Trybunału Konstytucyjnego w Radiu TOK FM. Minister Ziobro na konferencji CBA powiedział o dr. G, że "już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie". Dziś w TVN24 powiedział, że jest gotów wszystko powtórzyć. Według ministra, Stępień "powiedział kilka słów za dużo".

Stępień: Ziobro powinien stanąć przed Trybunałem Stanu Zobacz wideo

- Póki wina nie zostanie udowodniona przed sądem, nie można nikogo nazywać przestępcą czy zbrodniarzem - przypomniał prezes TK. Dlatego wypowiedzi ministra sprawiedliwości dotyczące Mirosława G. to - zdaniem prezesa Trybunału Konstytucyjnego - naruszenie konstytucji.

Stępień: Ziobro naruszył konstytucję

- Tylko prokurator w formie specjalnej aktu oskarżenia może komuś postawić zarzut popełnienia przestępstwa. To jest pewna zdobycz cywilizacyjna, którą Europa żyje i którą wypracowała sobie w ciągu setek lat - powiedział Stępień.

Stępień rozgraniczył pomiędzy odpowiedzialnością konstytucyjną a popełnieniem przestępstwa. Jak powiedział, minister Ziobro odpowiada za naruszenie konstytucji. - Standard domniemania niewinności jest zasadą konstytucyjną, a w kodeksie karnym takiej zasady nie ma - podkreślił.

- Natomiast bardzo trudną i skomplikowaną rzeczą jest postawienie ministra przed Trybunał - dodał Stępień.

Ziobro: Jestem gotów wszystko powtórzyć

- Jestem gotów to wszystko powtórzyć - powiedział w TVN24 minister Ziobro i dodał, że może stanąć przed każdym trybunałem . - Pan prezes Trybunału Konstytucyjnego powinien wnosić też o postawienie mnie przed Trybunałem ds. Zbrodni w b. Jugosławii, lub ds. zbrodni w Ruandzie. Zgodnie z zasadami dialektyki, wszystko łączy się ze wszystkim i na pewno jakieś związki można tu znaleźć - mówił minister. Jak dodał, Stępień "jest od niedawna prezesem TK".

- Czasami powie się kilka słów za dużo. Jeśli prezes TK mówi o ważeniu słów, to powinien, jak sądzę, te słowa adresować w pierwszej kolejności pod własnym adresem - powiedział minister.

Ziobro powiedział też, że podczas konferencji nie przesądził o winie Mirosława G. Przypomnijmy. Minister sprawiedliwości przeszło tydzień temu na konferencji po zatrzymaniu przez CBA Mirosława G., kardiochirurga ze szpitala MSWiA, powiedział: - Nie zawsze informacje, które do nas docierają, potwierdzają się w pełni w materiale dowodowym. Ale tu mamy do czynienia z sytuacją, że już na wstępnym etapie śledztwa możemy mówić o potwierdzeniu i w co najmniej jednym przypadku znajduje to wyraz w zarzucie z art. 148 k.k. (chodzi o zarzut zabójstwa - red.) Trudno o cięższy zarzut.

Jerzy Stępień w czerwcu 1999 r. został wybrany przez Sejm RP sędzią Trybunału Konstytucyjnego. W listopadzie 2006 r. został powołany przez Prezydenta RP na stanowisko Prezesa Trybunału Konstytucyjnego ( więcej )

Czy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powinien stanąć przed Trybunałem Stanu?