Wczoraj przeczytane: Nie ma przebacz w Środę Popielcową?

Rozmowa z arcybiskupem Tadeuszem Gocłowskim "Mamy za co przepraszać", "Rzeczpospolita" 21 lutego

Ewa K. Czaczkowska, Krzysztof Gottesman: We wtorek nieoczekiwanie dowiedzieliśmy się o liście Benedykta XVI do abp. Stanisława Wielgusa, w którym papież błogosławi go i zachęca do aktywnego udziału w życiu Kościoła. Co ksiądz sądzi o tym liście?

Abp Tadeusz Gocłowski: Ojciec Święty pisze w duchu autentycznie ewangelicznym, z wielką miłością. Najważniejsze jest to, że papież powiedział o systemie totalitarnym, który łamał ludzi i ich sumienia oraz używał wszelkich środków do tłamszenia wolności.

Ewa K. Czaczkowska, Krzysztof Gottesman: Czy listu papieża część wiernych nie odczyta jako rozgrzeszenie arcybiskupa?

Abp Tadeusz Gocłowski: Rozgrzeszenie tylko w tym sensie, w jakim wszyscy powinniśmy udzielać sobie przebaczenia. (...)

"Czy tak uderza się w piersi?" - sonda "Dziennika"

Jan Pospieszalski: Mam wątpliwości co do publicznego odczytania przed uroczystą mszą w katedrze św. Floriana listu do arcybiskupa Wielgusa od Benedykta XVI. Było to moim zdaniem, jeżeli nie nadużyciem, to nadinterpretacją prywatnej korespondencji Ojca Świętego do jednego z braci w biskupstwie.

Tomasz Sakiewicz: Sprawy abp. Paetza, a także abp. Wielgusa nie zostały zamknięte do dziś - znaczna część wiernych jest nadal wprowadzana w błąd co do stanu faktycznego. (...) Wysyłanie jakiegokolwiek sygnału potwierdzającego, że tak naprawdę nie było żadnej sprawy, jest największym zgorszeniem Kościoła w XXI wieku w Polsce.