Aresztowani w Kolumbii Irlandczycy to grube ryby IRA

Aresztowani w Kolumbii Irlandczycy to grube ryby IRA

Niall Connolly alias David Bracken

36 lat. Zdaniem policji dowódca grupy. Pochodzi z Glenageary pod Dublinem. Zna hiszpański. Ostatnie 10 lat spędził w Ameryce Środkowej (m.in. w Panamie, Nikaragui, Wenezueli i na Kubie, gdzie ostatnio mieszkał). Connolly jest notowany w kartotekach Gardy - irlandzkiej policji. Jej zdaniem on i pozostali dwaj są członkami Provisional IRA. Connolly miał dostać zgodę na wyprawę do Kolumbii od samego dowództwa IRA. David Bracken - to w rzeczywistości imię i nazwisko dziecka, które zmarło w Irlandii w połowie lat 60.

James Monaghan alias Edward J. Campbell

50 lat. Pochodzi z Donegal, jednak ostatnio mieszkał w Newry, hrabstwo Down (południowa część Irlandii Północnej). Był tam działaczem i prawdopodobnie członkiem rady politycznej powiązanej z IRA partii Sinn Fein. Brytyjska prasa opublikowała jego zdjęcie z 1989 r. - stał wówczas u boku lidera Sinn Fein Gerry'ego Adamsa. W maju ub. roku poseł, członek protestanckiej partii z Ulsteru, Peter Robinson umieścił Monaghana na liście "16 najważniejszych figur w IRA". Zdaniem Gardy Monaghan specjalizuje się w produkcji moździerzy.

Martin McCauley alias John Joseph Kelly

39 lat. Jako nastolatek został postrzelony przez komandosów policji północnoirlandzkiej RUC na opuszczonej farmie pod Lurgan (hrabstwo Armagh zwane matecznikiem terrorystów). Jego kolega, 17-letni Michael Tighe, zginął na miejscu. Policja znalazła na farmie strzelbę. McCauley został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za nielegalne posiadanie broni.

Konrad Niklewicz