Najsłynniejsze wirusy komputerowe

Są niebezpieczne. Boją się ich wszyscy właściciele komputerów. Wirusy kradną hasła, niszczą dane i instalują wrogie programy. Albo piszą w mailach, że Cię kochają, nawołują do legalizacji marihuany i udają Billa Clintona. Portal Businessintelligencelowdown.com wybrał najsłynniejsze wirusy komputerowe.

1. "Kocham Cię" albo litewskie techniki flirtu W 2000 r. maile o temacie "Żart: Bardzo śmieszne" lub "Kocham Cię" zawierały groźnego wirusa, który niszczył obrazy i pliki muzyczne. Później zaczęły pojawiać się nowsze wersje programu. Rozsyłano je jako "życzenia na Dzień Matki" i "litewskie techniki flirtu" (niektóre zawierały nawet propozycję "spotkajmy się na kawie").

2. HPS czyli groźna choroba HPS to groźna choroba przenoszona przez szczury. Wirus o tej nazwie pojawił się w 1998 r. Program aktywował się tylko w soboty i poważnie utrudniał pracę: zamieniał obraz w monitorze na jego lustrzane odbicie.

3. Komputer się naćpał! To wirus z komputerowej epoki kamiennej. Pojawił się w 1988 r., rozprzestrzeniał na dyskietkach i działał w DOSie. Jego pierwsza wersja nie powodowała żadnych szkód: na ekranie komputera pojawiał się napis: "Twój komputer jest naćpany. Zalegalizować marihuanę!".

4. PolyPoster: ważne wiadomości o Monice Lewinsky Autor tego programu był wyraźnie zafascynowany amerykańską aferą rozporkową i postacią Moniki Lewinsky. Jego wirus atakował pliki tekstowe nieświadomych użytkowników i publikował je w internetowych grupach dyskusyjnych pod tytułami w rodzaju "Ważne informacje o Monice Lewinsky".

5. I znowu Clinton (z saksofonem) Przykład kolejnego programu zainspirowanego seksaferą w Białym Domu. Wirus był w załączniku maila. Gdy się go otworzyło, pokazywał się prezydent Clinton grający na saksofonie. A z saksofonu wylatywał stanik.

6. Śmieszny, starszy pan W 2005 r. w internecie pojawił się obrazek ze śmiesznym, starszym panem. Kiedy się go otworzyło, w komputerze instalował się groźny wirus, który umożliwiał hakerom przejęcie zainfekowanego systemu. Program kasował losowo wybrane pliki i automatycznie wysyłał się pocztą do wszystkich osób z listy kontaktów.

7. Wirus z Pakistanu, czyli kompletny przypadek Pierwszy wirus, który zaatakował pecety pochodził z Pakistanu i powstał zupełnie przez przypadek. Stworzyli go bracia, którzy chcieli zabezpieczyć swoje oprogramowanie medyczne przed piratami, ale coś im nie wyszło. Program, nazwany "pakistańską grypą" spowalniał działanie komputera. Na monitorze pokazywał się napis "STRZEŻ SIĘ WIRUSA".

8. Czaszki w telefonach Wirus "Skulls A" działał w telefonach Nokii. Użytkownicy zainfekowanych komórek zamiast typowych ikonek widzieli czaszki i skrzyżowane piszczele.

9. Komar wysyła smsy za granicę "Mosquito" był skierowany przeciwko piratom. Wirus atakował telefony osób, które nielegalnie skopiowały pewną grę. Po zainstalowaniu, "Mosquito" wysyłał monstrualne ilości smsów na numery w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Użytkownicy pozostawali w błogiej nieświadomości, dopóki nie zobaczyli rachunków.