USA bliżej zniesienia nam wiz

Poprawka znosząca wizy do USA dla Polski ma ogromne szanse na uchwalenie w ciągu kilku tygodni - dowiedziała się Gazeta.

W czwartek komisja bezpieczeństwa krajowego Senatu USA przegłosowała poprawki znoszącej wizy dla bliskich sojuszników USA w wojnie z terroryzmem. Poprawka została dołączona do ustawy, która wprowadza w życie rekomendacje komisji badającej jak doszło do zamachów 11 września.

- Teraz cała ustawa, z poprawką o wizach, będzie głosowana przez Senat. Dojdzie do tego zapewne w ciągu kilku tygodni - mówi Gazecie Garrette Silverman z biura republikańskiego senatora George'a Voinovicha, głównego orędownika poprawki.

Ustawa o wprowadzeniu w życie rekomendacji komisji 11 września należy do sztandarowych propozycji, z którymi Partia Demokratyczna wygrała jesienne wybory do Kongresu USA. Trudno oczekiwać, by przeciwko wzmacniającej zabezpieczenia antyterrorystyczne ustawie głosowali Republikanie. Dlatego czwartkowe głosowanie w komisji senackiej, gdy dołączono poprawkę wizową do całej ustawy, było takie ważne.

Po głosowaniu w Senacie podobną ustawę musi przyjąć druga izba Kongresu - Izba Reprezentantów. Tam podobny projekt zgłosił kongresmen z Pennsylwanii, republikanin Phil English. W sumie proces legislacyjny może jeszcze potrwać kilka miesięcy.

Poprawka dotycząca wiz zakłada, że w ciągu roku po jej uchwaleniu Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w porozumieniu z Departamentem Stanu utworzy program pilotażowy dla pięciu wybranych krajów, które zostałyby włączone do tzw. Visa Waiver Program (czyli ruchu bezwizowego). Do programu przyjętoby kraje, które pomagają USA w wojnie z terroryzmem, a także starają się spełnić wymagania USA dotyczące bezpieczeństwa w ruchu międzynarodowym - wydają biometryczne paszporty, informują o zgubionych i fałszywych paszportach, a jego obywatele nie stanowią zagrożenia terrorystycznego dla Ameryki.

Kongresmeni, którzy zaproponowali ustawę nie ukrywają, że krajem nr 1, który powinien zostać objęty programem jest Polska.

Poprawka znosząca wizy dla Polski została już raz uchwalona przez Senat w 2006 r. - gdy dołączono ją do ustawy o reformie imigracyjnej. Ustawa ta jednak była na tyle kontrowersyjna, że została odrzucona przez Izbę Reprezentantów. Tym razem szanse na uchwalenie ustawy z wizową poprawką są o wiele większe.

Projektu sen. Voinovicha nie popiera na razie administracja George'a Busha. Przygotowuje ona własny projekt ustawy znoszącej wizy dla krajów, które zgodzą się przekazywać USA dane swoich obywateli chcących lecieć od Ameryki. Projekt ten ma trafić do Kongresu w najbliższych tygodniach.