Oscarowi faworyci

Kto zdobędzie w tym roku Oscara - odpowiedzi na to pytanie szuka obecnie cały internet. Nic dziwnego, gdyż typowanie zwycięzców staje się powoli równie popularną formą hazardu co zakłady sportowe. Do ceremonii rozdania Oscarów zostało już tylko dziesięć dni.

Jeden z najbardziej popularnych internetowych serwisów o Oscarach, The Envelope, od wielu tygodni prowadzi swoją listę faworytów do zdobycia nagrody. Ekspertami dokonującymi wyboru są dziennikarze i publicyści najbardziej wpływowych czasopism i portali internetowych.

Na dziesięć dni przed ceremonią rozdania nagród ustabilizowała się grupa pewniaków w najważniejszych kategoriach. Do zdecydowanych faworytów należy zaliczyć Martina Scorsese, Helen Mirren oraz Foresta Whitakera. Brak jest jednak zgody co do tego, kto zgarnie Oscara za najlepszy film - wyścig między "Infiltracją" a "Małą Miss" ma trzymać nas w niepewności do samego końca.

Jak twierdzą fachowcy, reżyser "Infiltracji" potwierdził swoją bardzo silną pozycję w wyścigu o Oscara zdobywając nagrodę Director's Guild. Na jego korzyść przemawia także fakt, iż byłaby to dopiero pierwsza statuetka dla Scorsese, którego filmy przeszły już właściwie do historii kina.

Szanse Mirren, która zagrała główną rolę w "Królowej", są oceniane równie wysoko. Aktorka nie dość, że otrzymała nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Teatralnych (BAFTA), to była już kilkukrotnie nominowana do Oscarów. Jak mówi jeden z ekspertów, członkowie Akademii Filmowej z pewnością będą chcieli w końcu uhonorować tę zasłużoną aktorkę.

Za faworyta uchodzi również Forest Whitaker, którego rola w "Ostatnim królu Szkocji" bije wszystkie inne kreacje na głowę - tak przynajmniej twierdzą znawcy. W rywalizację o Oscara za najlepszą rolę męską Whitaker ma jednak bardzo silnego konkurenta w osobie Petera O'Toole. Ten brytyjski aktor był nominowany aż ośmiokrotnie, lecz nigdy nie udało mu jeszcze wygrać. Na jego niekorzyść przemawia jednak to, że otrzymał już honorowego Oscara za całokształt kariery - i to właśnie ta nagroda ma zdecydować o jego minimalnej porażce w tym roku. O'Toole jest nominowany za rolę w filmie "Venus".

Według ekspertów Oscar w najważniejszej kategorii najlepszy film przypadnie raczej "Małej Miss". Jeśli jednak jakimś cudem Martin Scorsese przegra wyścig o złotą statuetkę w kategorii reżyseria, to jego "Infiltracja" z całą pewnością zostanie uznana najlepszym filmem 2006 roku.

Który z tegorocznych faworytów nie zdobędzie Oscara?