Najszczęśliwsze dzieci mieszkają w Holandii

Mali Holendrzy są najszczęśliwszymi dziećmi spośród wszystkich krajów wysoko uprzemysłowionych - podaje UNICEF. Z raportu wynika, że polskie dzieci są szczęśliwsze niż francuskie czy austriackie. Na końcu listy znaleźli się mali obywatele USA i Wielkiej Brytanii.

UNICEF badał szczęścia dzieci w 21 krajach. Specjaliści wzięli pod uwagę m.in. warunki materialne, w jakich żyją dzieci, standardy edukacyjne i dotyczące ochrony zdrowia oraz relacje dzieci z rodzicami i przyjaciółmi. Rodzice w Holandii bardziej niż dorośli w innych państwach starają się, by spełnić zachcianki swoich pociech, a holenderscy nauczyciele wymagają mniej niż inni pedagodzy.

Holendrzy mają dobry kontakt ze swoimi dziećmi

- Społeczeństwo holenderskie było zawsze bardzo skoncentrowane na dobru najmłodszych - ocenia w rozmowie z BBC psycholog, prof. Paul Vangeert. Jego zdaniem, pierwsze miejsce Holandii w rankingu nie dziwi. - Badano czynniki obiektywne - wskaźniki dotyczące zdrowia, poziomu wykształcenia i dochodów, a Holandia to kraj bogaty. Z drugiej strony, wśród młodych Holendrów bardzo pozytywnie wypadły też badania dotyczące wskaźników subiektywnych, związanych z tym, jak same dzieci myślą o swoim szczęściu - powiedział Vengeert. Jak wyjaśnił, wiąże się to m.in. z faktem, że Holendrzy mają ze swoimi dziećmi dobre relacje i holenderska szkoła jest mniej stresująca niż w innych krajach.

Rządy małych tyranów?

Otwartość, komunikatywność i partnerskie relacje, jakie panują w holenderskich rodzinach, mają też swoje złe strony. - To niemal karykaturalna sytuacja, kiedy dzieci decydują o tym, co się dzieje w rodzinie - uważa Vengeert. - Ich życzenia bywają tak wygórowane, ze rodzice muszą pracować bardzo ciężko, by je spełnić. Ograniczają wtedy własne poczucie komfortu na rzecz wygody dziecka.

Problemem bywa też wejście w dorosłość. - Gdy byłem dzieckiem, moi rodzice spędzali ze mną mnóstwo czasu i spełniali każą moją zachciankę - twierdzi w rozmowie z dziennikarzem BBC Ysbrand, 18-letni student z Helmond. - Teraz powiedzieli, że czas, żebym zaczął sam dbać o siebie. To trudne. Jako student nie mam za dużo pieniędzy, a wyjście wieczorem dużo kosztuje. Piwo w Holandii jest bardzo drogie - skarży się. Jak dodaje, gdy był młodszy rodzice tolerancyjnie podchodzili do tego, że pił i palił, co teraz odbija się na jego funduszach.

"Nie ma sensu prowokować, bo wszystko jest legalne"

Laura, 16-letnia licealistka z Amsterdamu zgadza się ze studentem ws. tolerancji rodziców, ale dostrzega tylko jej zalety. - W tym kraju panuje wolność, możesz robić, co chcesz: palić, gdy masz 16 lat, kupić trawkę w sklepie obok szkoły - opowiada. - Ponieważ jest to legalne, nie ma dla sensu prowokować tym rodziców - ocenia Laura.

Rutt Vanhoven z uniwersytetu w Rotterdamie uważa, że przedstawiony w raporcie obraz życia małych Holendrów odpowiada temu, co obserwuje się w przypadku ich rodziców: również w przypadku dorosłych badania poziomu zadowolenia z życia wypadają bardzo dobrze w krajach Europy Zachodniej, najlepiej - w Holandii i Danii. - Szczęśliwi dorośli wychowują szczęśliwe dzieci - ocenia Vanhoven.

* UNICEF zbadał sytuację dzieci w 19 krajach Europy, w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych. Przedstawiamy wyniki rankingu: