Buty z systemem satelitarnym GPS

W Stanach Zjednoczonych pojawiły się w sprzedaży buty sportowe z systemem satelitarnym GPS. Mają one umożliwić lokalizację zaginionych osób. Z tysiąca par, jakie do tej pory pojawiły się na rynku, sprzedano już 750.

Satelitarne buty nazwane Compass Global mają wbudowane w podeszwę komputerowy odbiornik GPS. Urządzenie aktywowane jest poprzez wciśnięcie małego guziczka. Dzięki temu osoba, która je nosi może zostać zlokalizowana w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Buty produkowane są w 19 zestawach kolorystycznych.

Na razie w sprzedaży są tylko rozmiary dla dorosłych. Wersja dla dzieci pojawi się na rynku za kilka miesięcy. Satelitarne buty kosztują 350 dolarów. Dodatkowo trzeba wykupić abonament u operatora GPS za 20 dolarów miesięcznie.

Twórca butów Global Kompas, inżynier z Miami Isaac Daniel uważa jednak, że wydatek się opłaca. Przekonuje, że jego produkt może być wykorzystany nie tylko przez osoby chore na Alzheimera czy rodziców zatroskanych o bezpieczeństwo swoich dzieci, ale również przez wojsko. Według Daniela, buty są lepsze od zegarków czy bransolet z systemem GPS, bo dużo trudniej je zgubić.