KE poparła Gazociąg Północny

Komisja Europejska poparła projekt budowy gazociągu północnego - podała agencja Interfax. Unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs spotkał się w czwartek z w Brukseli z Gerhardem Schroederem, szefem rady nadzorczej spółki Nord Stream

Delegacja Nord Steam spotkała się także z Komisja Europejską. Na spotkaniu zostały omówione zarówno polityczne jak i ekologiczne aspekty budowy Gazociągu Północnego.

Unijny komisarz ds. energii powiedział agencji, że przygotowania do budowy gazociągu po dnie Bałtyku spełniają wymagania UE. Wyraził tez nadzieję, że ostatnie problemy związane z ochroną środowiska zostaną niebawem rozwiązane.

Stwierdził jednak, że Schroeder będzie musiał się teraz udać z wizytą do krajów nadbałtyckich, by w szczegółach informować o projekcie.

Poparcie KE dla Gazociągu Północnego zbiegło się w czasie z decyzją Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który odmówił finansowania przedsięwzięcia właśnie dlatego, że niektóre kraje silnie przeciw niemu protestowały.

Piebalgs powiedział też, że zawsze popierał projekt Nord Stream. Stwierdził jednak, że wydawanie przez KE jakichkolwiek rekomendacji nie jest konieczne.