Sensacyjne odkrycie we francuskim kościele

We Francji, w jednym z kościołów, odkryto malowidła naścienne, które stanowią sensację w tym bogatym w zabytki kraju. Malowidła pochodzą z XIII i z XIV wieku.

Pod warstwą tynku i późniejszych fresków natrafiono na stare malowidła pokrywające 550 metrów kwadratowych powierzchni kościoła pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Vif w departamencie Isere, w południowej Francji.

Niewielką część z nich odsłonięto. Freski przedstawiają sceny zmartwychwstania zmarłych, portrety świętych, obraz smoka wyłaniającego się z dymu i figury geometryczne. Pod względem rozmiarów i stanu, w jakim się zachowały, malowidła stanowią prawdziwą rewelację w skali Francji.

Romański kościół wybudowano w XIII wieku - potem wprowadzano zmiany dzięki czemu freski znalazły się pod pięcioma warstwami innych malowideł stanowiących naturalną warstwę ochronną.

Kościół był zamknięty w okresie wojen religijnych i w latach 1927- 1950, kiedy to w ten sposób ukarano proboszcza, który nie chciał płacić czynszu za plebanię. Teraz trzeba znaleźć milion euro na restaurację malowideł - jeśli trafią one na listę zabytków narodowych, 60 procent kosztów pokryje skarb państwa.