"Corriere della Sera": Polacy czyszczą ubeckie emerytury

Włoska prasa pisze o największej czystce wymierzonej w dawnych komunistycznych agentów w kraju byłego bloku moskiewskiego. Tak "Corriere della Sera" nazywa projekt polskiej ustawy, która ma pozbawić byłych agentów emerytur i uznać SB za organizację kryminalną. Największy włoski dziennik odnotowuje też kolejną, jak ją nazywa, turbulencję w prawicowym rządzie w Warszawie.

Gazeta przypomina, że priorytetem polskich władz to rozrachunek z przeszłością, dekomunizacja i wyczyszczenie kraju z resztek dawnej dyktatury. Projekt ustawy, który niebawem trafi do sejmu, przewiduje uznanie za przestępców byłych agentów służby bezpieczeństwa, pozbawienie ich emerytur i degradację. Ich nazwiska zostaną podane do publicznej wiadomości. "Corriere della Sera" zwraca uwagę, że taki sam los nie ominąłby generała Wojciecha Jaruzelskiego, autora stanu wojennego w 1981 roku.

Gazeta podaje także, iż niemało byłych funkcjonariuszy SB, wykorzystując dawne znajomości, zajęło się biznesem. Większość jednak jest już na emeryturze i dostaje od 150 do 1050 euro miesięcznie.