Astronautka oskarżona o usiłowanie zabójstwa

Na lotnisku w Orlando astronautka Lisa Marie Nowak zaatakowała inżynier Colleen Shipman gazem pieprzowym i usiłowała ją porwać. Przyczyną ataku były sprawy sercowe. W bazie Kennedy Space Center rozgrywał się prawdziwy melodramat: Nowak zakochała się w astronaucie, komandorze Billu Oefeleinie, który romansował z Shipman. Sąd oskarżył Nowak o usiłowania zabójstwa

Na parkingu przed lotnisku Colleen zauważyła, że śledzi ją obca kobieta w długim płaszczu. Przestraszona pobiegła do samochodu i zatrzasnęła się w nim. Nowak ruszyła za nią i poprosiła o otworzenie drzwi, bo "uciekł jej ostatni transport i nie ma jak wrócić do domu". Shipman odmówiła, a astronautka zaczęła szarpać za klamkę i płakać. Kiedy zupełnie zdezorientowana Shipman uchyliła nieco szybę, Nowak prysnęła jej w twarz gazem pieprzowym. Oślepionej kobiecie udało się odjechać i zawiadomić policję.

Wezwani funkcjonariusze złapali Lisę Marie Nowak na pobliskim przystanku autobusowym. Astronautka, która zdążyła się już przebrać w zupełnie inny płaszcz, wyrzuciła pojemnik z gazem do kosza na śmieci. Według CNN, w torbie Nowak znaleziono nowy nóż, metalowy młotek, zwiniętą w rulon folię i kilka dużych worków na śmieci. W samochodzie astronautka miała jeszcze lateksowe rękawiczki, wydrukowaną korespondencję Shipman i Oefeleina, własny list miłosny do komandora i pieluchy, których, jak stwierdziła, "używała w drodze, by uniknąć postojów".

Lisa Marie Nowak wyjaśniała policjantom, że nie chciała skrzywdzić Colleenm, a jedynie porozmawiać z nią o jej relacjach z Oefeleinem. Kobietę oskarżono o próbę porwania, włamania i zniszczenie dowodów. Dzisiaj sąd oskarżył ją o usiłowanie zabójstwa. Nowak, która była uczestniczką lipcowej misji Discovery, jest zamężna, ma troje dzieci. Komandor Bill Oefelein odmówił komentarza - pisze CNN.