Zaciągają kredyty na operacje plastyczne

Z roku na rok rośnie na Podlasiu liczba osób, które poddają się operacjom plastycznym. Jesteśmy gotowi powiększać swoje piersi, pomniejszać nosy i brzuchy, nawet kosztem zaciągnięcia kredytu na kilka lat.

Co jakiś czas przyjeżdżają do Białegostoku specjaliści z renomowanych ośrodków w Polsce. Pacjenci po 24 godzinach od zabiegu idą do domu.

- Bardzo wiele osób pyta o zabiegi - przyznaje dr Andrzej Kupisz, prezes prywatnej kliniki Omeda. - I będziemy chcieli takie operacje wykonywać także u nas, problem jest tylko ze znalezieniem doświadczonego chirurga plastycznego, który chciałby to robić.

Najpopularniejsze operacje piersi i nosów

Pacjenci chirurgów estetycznych to najczęściej kobiety między 35. a 40. rokiem życia. Najczęściej decydują się na zabieg powiększania piersi. Na drugim miejscu jest cały wachlarz operacji nosa. Chirurdzy wedle życzenia zwężają go, skracają, prostują albo "zdejmują" mu garb. Niemal równie często operują odstające uszy. Potem są zabiegi poprawiające sylwetkę i twarz.

- Na korektę powiek górnych decydują się także panowie - opowiada Barbara Kosior z białostockiego Centrum Medycznego Damiana.

Marzenia o smukłej sylwetce

Duża grupa pacjentek trafia tu, bo marzy o smukłej sylwetce. W Białymstoku nie wykonuje się jednak liposukcji (operacyjnego odsysania tłuszczu). Chirurdzy proponują modelowanie sylwetki poprzez wstrzykiwanie specjalnych preparatów. Efekt jest, ale dopiero po miesiącu. Duże zainteresowanie jest też face liftingiem - korekcją zmarszczek na twarzy i szyi - i epilacją laserową - czyli usuwaniem nadmiernego owłosienia laserem. Z kolei do specjalistów medycyny estetycznej trafiają pacjenci, którzy chcą bez skalpela poprawić swój wygląd. I tutaj przybywa mężczyzn.

- Panowie przychodzą do mnie na różnego rodzaju peelingi, które nie dają efektu łuszczenia - mówi dr Anna Okruszko, specjalistka medycyny estetycznej. - Chcą mieć gładką cerę, zmniejszyć przebarwienia.

Chętnie korzystają też z zabiegów mezoterapii. Polega ona na wstrzykiwaniu w skórę substancji, które np. zapobiegają wypadaniu włosów, zwiększają ich odrost. Coraz bardziej popularne u obojga płci jest też ostrzykiwanie botoksem zmarszczek.

Na brak pacjentów nie narzekają także stomatolodzy.

- Zgłaszają się, by wybielić zęby, wstawić implanty, albo żeby np. założyć na zęby licówki (najczęściej porcelanowe, nakładane na zewnętrzną powierzchnię zębów od strony warg i policzków), dzięki którym można mieć uśmiech jak z reklamy - przyznaje Urszula Falkowska z gabinetu stomatologicznego przy ul. Swobodnej 43.

Z badań przeprowadzonych niecały rok temu na Śląsku wynika, że połowa pacjentów decyduje się na zabieg, żeby ładniej wyglądać, a prawie co czwarty, bo spełnia marzenie. 8,4 proc. zrobiło operację ze względu na partnera, a 6 proc. liczy, że właśnie dzięki zabiegowi kogoś sobie znajdzie.

Ile kosztuje bycie pięknym?

- operacje korekcyjne uszu, opadających powiek, nosa - od 2-2,5 tys. zł

- face lifting - likwidacja zmarszczek twarzy - od 4,5 tys. zł

- podnoszenie lub zwiększanie piersi - od 4,5 do 9 tys. zł (bez kosztów implantów)

- zmniejszenie piersi - od 5 tys. zł

- usuwanie tkanki tłuszczowej - od 2 tys. zł

- mezoterapia - od 150 zł

- epilacja laserowa nóg i bikini - od 800 zł (potrzeba co najmniej trzech zabiegów)

- wstrzykiwanie botoksu w okolice oczu - od 360 zł do 700 zł

- wybielanie zębów - od 600 do 700 zł

- implant zęba - od 4 tys. zł

- założenie licówki - 600 zł za ząb

Dopuszczasz możliwość zaciągnięcia kredytu, by zmienić swój wygląd?