Francja: Problemy z subwencjami w kulturze

Francuski inspektora finansowy ujawnił, że znaczna część tegorocznego budżetu przeznaczonego na kulturę jest wyrzucona w błoto. Główną przyczyną jest brak kontroli subwencji wypłacanych przez ministerstwo kultury.

W tym roku budżet wynosi 650 milionów euro i od roku 2000 wzrósł o dwanaście procent. Pieniądze te przeznaczone są na organizowanie festiwali, trafią do kasy oper, teatrów , orkiestr filharmonicznych a także cyrków. Te ostatnie dostaną około 3 milionów euro - opery - 25 milionów. Według Inspektoratu Finansów Ministerstwo Kultury w minionych latach wpłacało po kilka razy pieniądze na te same przedsięwzięcia.

Powodem był brak kontroli i istnienie licznych instytucji, zajmujących się organizowaniem jednej imprezy - na przykład tym samym festiwalem opiekują się - Dyrekcja Muzyki, Teatru i Tańca oraz Regionalna Dyrekcja Kultury. Każde z nich dostaje subwencje na tę samą imprezę i niewiadomo co się z tymi pieniędzmi dalej dzieje. Inne przyczyny marnotrawstwa to brak przejrzystych kryteriów przyznawania subwencji i znaczna w tym dowolność - co dotyczy jednej trzeciej imprez - oraz brak jasno wytyczonej polityki kulturalnej i priorytetów