RPP powinna podnieść stopy w I poł. roku

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) powinna podnieść stopy procentowe na pewno w I połowie tego roku, aby zapobiec wzrostowi inflacji w dłuższym terminie, uważa członek RPP Halina Wasilewska-Trenkner, uważana za "jastrzębia", czyli zwolennika restrykcyjnej polityki pieniężnej.

"W tej chwili rada jako całość nie jest pewna, kiedy przystąpić do tej akcji zacieśniania - tak jak nie jesteśmy pewni, jak długo to zacieśnianie może potrwać, czyli innymi słowy: do jakiego poziomu ewentualnie stopy musiałyby wzrosnąć" - powiedziała Wasilewska-Trenkner w czwartkowym wywiadzie dla radia PiN.

"Ja osobiście mam zdanie, ze należałoby to zaczynać możliwie szybko - to jest być może pierwszy kwartał, na pewno pierwsze półrocze tego roku. Dlaczego? Dlatego, żeby uciec od konieczności zbyt gwałtownego zacieśniania" - dodała.

Według niej, stopy należy podnosić łagodnie, aby nie spowodować "bardzo ostrych impulsów, które mogłyby zaszkodzić gospodarce".

"Należałoby zaczynać od jak najmniejszych wzrostów. 25 pb prawdopodobnie by wystarczyło" - uważa Wasilewska-Trenkner.

Na zakończonym w środę posiedzeniu RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych poziomach, oczekując, że w krótkim okresie inflacja będzie niższa niż zakłada styczniowa projekcja CPI, ale jednocześnie zasygnalizowała możliwość podniesienia stóp procentowych w celu ustabilizowania inflacji na poziomie celu inflacyjnego.

Według styczniowej projekcji, przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 2,1-3,8% w IV kw. 2007 r. (wobec 1,9-3,8% w projekcji październikowej), 2,2-4,5% w IV kw. 2008 r. (wobec 2,2-4,6%) oraz 2,4-5,2% w IV kw. 2009 r.

RPP zakończyła cykl obniżania stóp procentowych w lutym ub. roku. Od 1 marca główna stopa referencyjna wynosi 4,00%.

Po środowym komunikacie coraz więcej ekonomistów bankowych skłania się ku przekonaniu, że stopy procentowe nie zostaną w tym roku zmienione, natomiast pozostali oczekują, że zacieśnienie polityki pieniężnej nastąpi nie wcześniej niż w kwietniu, kiedy bank centralny opublikuje kolejna projekcję inflacyjną.