Björk zaśpiewa w lipcu na festiwalu Open'er

Björk ma być gościem tegorocznego festiwalu Open'er - podali na swojej stronie internetowej organizatorzy festiwalu. To druga gwiazda światowa gwiazda po Beastie Boys, której występ oficjalnie potwierdzono.

"To wielka radość i duma mówić, że w tym roku na festiwalu zobaczymy jedną z najbardziej znanych i najlepszych piosenkarek na świecie. Zjawiskową, niezwykłą i wyjątkową Björk. Bardzo nam zależało, aby na mapie jej nielicznych występów promujących jej nowy album ukazujący się na wiosnę znalazła się Gdynia i wspaniała publiczność Openera. Udało się!" - pisze organizator festiwalu Mikołaj Ziółkowski z Alter Art.

Björk nagrała swoją pierwszą płytę w wieku 11 lat. Album uzyskał status platynowej płyty, a młoda artystka stała się rozpoznawalną postacią. Jej kolejne muzyczne projekty przypadły na okres fascynacji punkiem, jednak międzynarodową sławę przyniósł jej popowy zespół The Sugarcubes, z którym wydała pierwszy album p.t. "Life's Too Good" w 1988 roku. The Sugarcubes sprzedali w sumie ponad 3 miliony płyt.

Po rozpadzie zespołu Björk skupiła się na solowej karierze. W 1993 wydała kultową płytę "Debut", ogłoszoną przez magazyn NME Albumem Roku. Kolejne płyty "Post", "Army Of Me", "Homogenic" czy jazzowe "It's Oh So Quiet" cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Ostatnie albumy artystki to "Vespertine" (2001) i "Medulla" (2004).

Bjök zdobywała najważniejsze światowe nagrody muzyczne, m.in. Grammy, Brit Awards czy MTV Video Music Awards. Ważnym wydarzeniem w jej karierze było zagranie głównej roli w filmie Larsa von Triera "Tańcząc w ciemnościach". Za tę rolę otrzymała Złotą Palmę w Cannes za najlepszą rolę żeńską, a także nominacje do Złotych Globów.

Björk słynie z otwartości na eksperymenty muzyczne i ciągle poszukuje najlepszych muzycznych rozwiązań. Współpracowała z wieloma wyjątkowymi muzykami, takimi jak: Tricky, Rahzel z The Roots, japończyk Dokaka, Howie B, Mike Patton z Faith No More, czy lider zespołu Radiohead Thom Yorke, który utwór Björk "Unravel" uważa za najlepszy kawałek muzyczny w ogóle.

Nad nowym albumem ukazującym się na wiosnę Björk pracuje z Timbalandem i Antonym Hegartym z Antony and the Johnsons.