Ojciec Rydzyk zbuduje kopię papieskiej kaplicy

Dyrektor Radia Maryja dostał ikonę Matki Bożej Częstochowskiej z watykańskiej kaplicy Jana Pawła II. Obraz ma przyciągać do Torunia pielgrzymów z całej Polski.

Ikona, która trafiła w ręce dyrektora Radia Maryja, przez 22 lata wisiała w głównym ołtarzu prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie. O. Rydzykowi sprezentował ją kustosz sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem ks. Mirosław Drozdek. - Obraz w stanie wojennym w 1982 r. zawisł w kaplicy papieskiej pod krzyżem - opowiadał o. Rydzyk na antenie swojej stacji. - I był tam do grudnia 2004 r. Wtedy otrzymał go ks. kustosz Drozdek. Ojciec Święty był wtedy chory, leżał i powiedział ks. kardynałowi Dziwiszowi, by przyniósł obraz z kaplicy. Papież napisał na aureoli Pana Jezusa "Jan Paweł II". Ojciec Święty był z tym obrazem prawie cały pontyfikat. Tam również modlił się w stanie wojennym o Polskę.

Rydzykowi przekazano obraz, bo "należy do ludzi wiernych"

Dlaczego ks. Drozdek przekazał ikonę o. Rydzykowi? - Obraz należy do Kościoła, do ludzi wiernych - wyznał duchowny w rozmowie telefonicznej z redemptorystą.

Wyraził też nadzieję, że dyrektor Radia Maryja zbuduje w Toruniu kaplicę wzorowaną na papieskiej. I tam zawiśnie obraz. Do ikony mogliby pielgrzymować wierni i modlić się o beatyfikację Jana Pawła II. - Bardzo się cieszę, że ten obraz jest w rękach rodziny Radia Maryja poprzez ojca dyrektora - powiedział ks. Drozdek. - Ufam gorąco, że będzie to miejsce pielgrzymowania duchowego rodziny Radia Maryja do Ojca Świętego.

O. Rydzyk: Trzeba godnego miejsca dla Matki Bożej "Papieskiej

O. Rydzyk podchwycił pomysł budowy kaplicy. - Trzeba przygotować godne miejsce dla Matki Bożej "Papieskiej" - stwierdził.

A ks. Drozdek zaapelował do sympatyków toruńskiej rozgłośni o datki, by nowy obiekt powstał jeszcze przed beatyfikacją Jana Pawła II. - Gorąco proszę wszystkich słuchaczy Radia Maryja, aby ojca wsparli duchowo i materialnie - wezwał. - To musi pójść na przyspieszenie, żeby ojcu starczyło siły i czasu. Żeby najcudowniejszy pomysł przyszedł, żeby w stosunku do tego obrazu i tej świętości architekci przygotowali coś sensownego.

Kolekcja pamiątek papieskich ojca-dyrektora

Ikona Jana Pawła II jest jedną z wielu papieskich pamiątek w kolekcji o. Rydzyka. Redemptorysta ma m.in. ornat Ojca Świętego, jego filiżankę i chustę do oczyszczania kielicha z ostatniej mszy świętej. Wśród swoich skarbów redemptorysta wymienił też krew ks. Jerzego Popiełuszki. Do Radia Maryja przysłała ją pracownica Instytutu Medycyny Sądowej z Białegostoku, gdzie w październiku 1984 r. badano zwłoki duchownego zabitego przez esbeków. Po beatyfikacji Jana Pawła II i ks. Popiełuszki pamiątki po nich staną się relikwiami.