Jestem najstarsza? Fantastycznie!

Yone Minagawę spotkała spora niespodzianka, kiedy we wtorek rano obudziła się w swoim pokoju w domu opieki w Japonii. Pracownicy powitali ją słowami: "Gratulacje. Jesteś numerem 1!".

Dopiero po dłuższej chwili najstarsza Japonka na świecie zorientowała się, o co może chodzić. - Numerem jeden? Ja? - powiedziała Minagawa, po czym, wiedząc już o co chodzi, dodała: "O mój Boże! Jest mi bardzo miło".

Według Księgi Rekordów Guinnessa to właśnie 114-letnia Japonka jest najstarszą osobą na świecie. Urodzona 4 stycznia 1893 roku kobieta jest "numerem 1" od niedzieli, kiedy zmarła jej rówieśniczka z USA - 114-letnia Emmy Faust Tillman.

Yone Minagawa jest w bardzo dobrej kondycji jak na swój wiek. Regularnie je posiłki i uwielbia japońskie słodycze. Porusza się co prawda na wózku elektrycznym, ale nie ma najmniejszych problemów z porozumiewaniem się i jest bardzo towarzyska.

Japończycy są jednym z najbardziej długowiecznych narodów świata, co przypisuje się diecie opartej na ryżu i rybach. Średnia długość życia w Japonii to ponad 85 lat dla kobiet i ponad 78 lat dla mężczyzn. W ciągu ostatnich 10 lat liczba Japończyków w wieku powyżej 100 lat zwiększyła się czterokrotnie - jest ich teraz około 28 tysięcy.

Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszy żyjący mężczyzna także pochodzi z Japonii. Jest nim 111-letni Tomoji Tanabe.