Kucyk przewodnikiem niewidomej

Kucyk Panda jest doskonałym przewodnikiem swojego niewidomej pani: jest opiekuńczy, uważny, nauczony tego, jak zachowywać się w mieszkaniu i lubi przynosić swojej pani potrzebne rzeczy.

Panda jest przewodnikiem 58-letniej, niewidomej nauczycielki Ann Edie od 2003 roku.

- Uwielbia swoją pracę - mówi o kucyku Edie. - Dokładnie wie, czego od niej oczekuję.

Po tym, jak zmarł labrador pomagający niewidomej przez 10 lat, Edie próbowała pracować z dwoma psami, jednak w 2000 roku dowiedziała się o kucykach-przewodnikach.

Pomimo że docenia swoich psich przewodników, jest bardziej zadowolona z pracy Pandy.

W 2000 roku Edie odwiedziła ośrodek specjalizujący się w trenowaniu koni-przewodników Guide Horse Foundation w Kitrell w Północnej Karolinie i wybrała półroczną wtedy Pandę.Pandę trenowała Alexandra Kurland metodą nagradzania zachowań pozytywnych, dzięki czemu - jak mówią trenerzy - kucyk cieszy się, gdy może wykonywać swoją pracę.

Kurland nauczyła Pandę nie tylko przynoszenia rzeczy i prowadzenia podczas spacerów, lecz także - podobnie jak uczy się psy - chronienia podopiecznej przed niebezpieczeństwami, np. usuwania przeszkód z podłogi.

Gdy Panda nie pracuje bawi się w domu albo śpi na dywanie. Kiedy musi wyjść na dwór, dzwoni specjalnym dzwoneczkiem zawieszonym na klamce, by pani ją wypuściła.