Tłumy młodych ludzi ruszyły na badania HIV. - Sprawa Simona Mola zadziałała lepiej, niż wszystkie oświatowe kampanie - oceniają lekarze.
W Łodzi anonimowe testy na HIV można zrobić raz w tygodniu w przychodni przy szpitalu zakaźnym im. Biegańskiego. - W ubiegłym roku przychodziło najwyżej po 15 osób - wylicza dr Zbigniew Deroń. - Teraz chętnych mamy przynajmniej dwa razy więcej. Raz przyszło tylu, że do poradni trzeba było ściągać dodatkowego lekarza.
W tym tygodniu było podobnie. W przychodni cały czas siedziało kilkanaście osób i dochodziły kolejne. W ciągu dwóch godzin zgłosiło się blisko 30 osób.
Większość badających się to studenci, albo ludzie zaczynający karierę zawodową. Choć badać chcą się również też licealiści, a nawet gimnazjaliści. Średnia wieku - ok. 25 lat.
- Chcę się sprawdzić - mówi ubrana na czarno dziewczyna, która przyszła do ambulatorium przy ul. Kniaziewicza. - Ostatnio uświadomiłam sobie, że nie wiem wszystkiego o swoich partnerach, dlatego tu przyszłam.
- Każdy powinien w końcu zrobić sobie to badanie - dodaje kobieta ok. 30 lat. - Mnie zmobilizowała sprawa Simona Mola [Kameruńczyka, który mógł zarazić wirusem nawet kilkadziesiąt Polek - red.]. Uświadomiła mi, że każda przygoda może skończyć się chorobą.
Dr Deroń: - Rozmawiamy z pacjentami i widać, że ta historia zrobiła na nich wrażenie. Do ludzi dotarło, że nie tylko narkomani, homoseksualiści, czy klienci agencji towarzyskich mogą być zagrożeni. Ta świadomość zmusza do rachunku sumienia i zrobienia badań. To jedyny pozytywny efekt sprawy Simona Mola.
Badania są bezpłatne. Testy finansuje Ministerstwo Zdrowia. Trzeba tylko wypełnić ankietę i porozmawiać z lekarzem, który ocenia, czy zgłaszający się na badanie faktycznie mógł się zarazić. Później jest pobierana krew. Wynik jest do odebrania po kilku dniach. Bez względu na to, czy jest dodatni czy ujemny, wydaje go lekarz.
W Polsce na 100 wykonywanych testów na HIV, wykrywa się jednego nosiciela. Łódzcy lekarze nie zauważyli, by po badaniach przeprowadzonych w styczniu ta proporcja się nie zmieniła.
Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Poradni Nabytych Niedoborów Immunologicznych WSSz im. dr. W. Biegańskiego, Łódź ul. Kniaziewicza 1/5, tel: (42) 251-61-16, poniedziałek 15.00-18.00.