Rusza zimowe liczenie ptaków

Podczas najbliższego weekendu (27-28 stycznia) tysiące obserwatorów będzie liczyło ptaki przebywające zimą w Polsce.

Akcja organizowana jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Odbywa się pod koniec stycznia, kiedy można już zaobserwować przebywające gościnnie w Polsce gatunki z północnej Europy, takie jak: gile, jemiołuszki, kwiczoły, jery. W tym roku w naszym kraju pozostali również przedstawiciele gatunków zwykle migrujących jesienią na południe: żurawie, łyski, skowronki oraz czajki.

Obserwacja ptaków zimą może być niezwykle ciekawym doświadczeniem, ponieważ przylatują one w stadach, których liczebność (w przypadku jerów) może przekraczać nawet 10 tys. osobników. Na odkrycie czekają też prawdziwe ptasie rarytasy takie jak sikora lazurowa czy podgatunki syberyjskiej orzechówki, którym - choć rzadko - zdarza się o tej porze odwiedzać Polskę.

Aby przyłączyć się do akcji zimowego liczenia, należy pobrać formularz ze strony oraz w wybranym dniu (27 lub 28 stycznia br.) przez godzinę prowadzić i notować w nim swoje obserwacje.

Osoby, które do 15 lutego razem z wypełnionymi formularzami nadeślą zdjęcia obserwowanych ptaków, mogą wygrać nagrody książkowe oraz liczne niespodzianki. Formularze obserwacyjne oraz zdjęcia należy przesyłać na adres: OTOP, ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki.