Kobieto, zadbaj o życie i przebadaj się

"Zadbaj o życie" - to hasło trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.

Problem raka szyjki macicy jest szczególnie widoczny w Polsce. Każdego roku choroba ta zabija w naszym kraju ok. 2 tys. kobiet. To jedna z najgorszych statystyk w Europie. Dla porównania np. w Szwecji nie umiera z tego powodu już ani jedna kobieta.

Powodem takiego stanu w Polsce jest wciąż bardzo mały odsetek kobiet dbających o odpowiednią profilaktykę. To właśnie chcą zmienić organizatorzy Tygodnia. Mają nadzieję w jego trakcie zachęcić Polki do wykonywania regularnych badań cytologicznych. Od niedawna na naszym rynku dostępna jest również szczepionka wymierzona w wirusy odpowiedzialne za większość przypadków raka szyjki.

Więcej informacji o chorobie i sposobach jej profilaktyki można znaleźć pod adresami: www.hpv.pl, www.rozowa-konwalia.pl i pod numerem infolinii 0-801 888 800. Jutro w "Gazecie Wyborczej" ukaże się też specjalna wkładka poświęcona rakowi szyjki macicy. Będzie tam m.in. umieszczona lista placówek, w których każda kobieta będzie mogła za darmo wykonać sobie badanie cytologiczne.

Więcej o: