Oscary 2007: Lista nagrodzonych

Amerykański reżyser Martin Scorsese jest triumfatorem tegorocznej ceremonii wręczenia Oscarów. Otrzymał swą pierwszą statuetkę za reżyserię filmu "Infiltracja", a sam obraz został nagrodzony jako najlepszy film. Odtwórczyni głównej roli w "Królowej", brytyjska aktorka Helen Mirren dostała natomiast, zgodnie z oczekiwaniami, Oscara za najlepszą główną rolę kobiecą. Oscara za główną rolę męską otrzymał Forest Whitaker, który zagrał ugandyjskiego dyktatora Idiego Amina w filmie "Ostatni król Szkocji".

Najlepszy Film: " Infiltracja " Martina Scorsese

" Babel " Alejandro Gonzaleza Inarritu

" Listy z Iwo Jimy " Clinta Eastwooda

" Mała Miss " Jonathana Daytona i Valerie Faris

" Królowa " Stephena Fearsa.

Najlepszy reżyser: Martin Scorsese za "Infiltrację"

Nominacje:

Alejandro Gonzaleza Inarritu za "Babel"

Stephen Frears za "Królową"

Clinta Eastwood za "Listy z Iwo Jimy"

Paula Greengrass za " Lot 93 "

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Forest Whitaker za rolę w filmie "Ostatni król Szkocji"

Nominacje:

Leonardo DiCaprioo za rolę w filmie "Krwawy diament"

Ryan Gosling za rolę w filmie "Half Nelson"

Peter O'Toole za rolę w filmie "Venus"

Will Smith za rolę w filmie "W pogoni za szczęściem"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Helen Mirren za rolę w filmie "Królowa"

Nominacje:

Penelope Cruz za rolę w filmie "Volver"

Judith Dench "Notatki o skandalu"

Kate Winslet za rolę w filmie "Małe dzieci"

Meryl Streep "Diabeł ubiera się u Prady"

Najlepszy montaż: Thelma Schoonmaker za "Infiltrację"

Nominacje:

"Babel"

"Krwawy diament"

"Ludzkie dzieci"

"Lot 93"

Najlepsza Piosenka: "I Need To Wake Up" z filmu "Niewygodna prawda"

Nominacje:

"Listen" - Dreamgirls

"Love You I Do" - Dreamgirls

"Our Town" - Auta

"Patience" - Dreamgirls

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Mała Miss"

Nominacje:

"Babel"

"Listy z Iwo Jimy"

"Labirynt Fauna"

"Królowa"

Najlepsza muzyka: Gustavo Santaolalla za "Babel"

Nominacje:

"The Good German"

"Notes On A Scandal"

"Labirynt Fauna"

"Królowa"

Najlepszy długometrażowy film dokumentalny: "Niewygodna prawda"

Nominacje:

"Deliver Us From Evil"

"Iraq In Fragments"

"Jesus Camp"

"My Country, My Country"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "The Blood Of Yingzhou District"

Nominacje:

"Recycled Life"

"Rehearsing A Dream"

"Two Hands"

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Jennifer Hudson za rolę w filmie " Dreamgirls "

Nominacje:

Adriana Barraza za rolę w filmie "Babel"

Cate Blanchet za rolę w filmie "Notatki o skandalu"

Abigail Breslin za rolę w filmie "Mała Miss"

Rinko Kikuchi za rolę w filmie "Babel"

Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Życie na podsłuchu"

Nominacje:

Algierski film "Dni chwały"

Duński "Po weselu"

Meksykański "Labirynt Fauna"

Kanadyjski "Woda"

Efekty specjalne: "Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka"

Nominacje:

"Poseidon"

"Superman Początek"

Najlepsze zdjęcia: Guillermo Navarro za"Labirynt Fauna"

Nominacje:

Vilmos Zsigmond za "The Black Dahlia"

Emmanuel Lubezki za "Ludzkie dzieci"

Dick Pope za "Iluzjonistę

Wally Pfister za "Prestiż"

Najlepsze kostiumy: Milena Canonero za "Marię Antoninę"

Nominacje:

"Curse of the Golden Flower"

"Diabeł ubiera się u Prady"

"Dreamgirls"

"Królowa"

Scenariusz adaptowany: William Monaham za "Infiltrację"

Nominacje:

"Borat"

"Ludzkie dzieci"

"Małe dzieci"

"Notatki o skandalu"

Najlepszy film animowany: "Tupot małych stóp"

Nominacje:

"Auta"

"Monster House"

Najlepszy aktor drugoplanowy: Alan Arkin w filmie "Mała Miss"

Nominowani:

Jackie Earle Haley za rolę w filmie "Małe dzieci

Djimon Hounsou za rolę w filmie "Krwawy diament"

Eddie Murphy za rolę w filmie "Dreamgirls"

Mark Wahlberg za rolę w filmie "Infiltracja"

Najlepszy montaż dźwięku: "Dreamgirls"

Nominowai:

"Apocalypto"

"Krwawy diament"

"Flags Of Our Fathers"

"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka"

Najlepszy dźwięk: "Listy z Iwo Jimy"

Nominowani:

" Apocalypto"

"Krwawy diament"

"Flags Of Our Fathers"

"Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka"

Najlepszy animowany film krótkometrażowy: The Danish Poet

Nominacje:

Lifted

The Little Matchgirl

Maestro

No Time For Nuts

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: West Bank Story

Nominowani:

Helmer & Son

Binta and the Great Idea

Eramos Poccos

The Saviour

Binta and the Great Idea

Najlepsza charakteryzacja: "Labirynt Fauna"

Nominowani:

"Apocalypto"

"Klik: I robisz, co chcesz"

Najlepsza scenografia: "Labirynt Fauna"

Nominowani:

"Dreamgirls"

"The Good Shepherd"

"Piraci z Karaibów". Skrzynia umarlaka"

"Prestiż"