Drgnęło w sprawie A2 do Świecka

Minister transportu Jerzy Polaczek skierował wczoraj do Autostrady Wielkopolskiej SA propozycję szczegółowego harmonogramu prac przygotowawczych oraz robót budowlanych dla autostrady płatnej A2 na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl. Jak dotąd spółka zmodernizowała odcinek Konin - Września i wybudowała trasę z Wrześni do Nowego Tomyśla (za wyjątkiem obwodnicy Poznania). Negocjacje z rządem w sprawie przedłużenia trasy na zachód do Świecka utknęły jednak w martwym punkcie i przez wiele miesięcy strony nie mogły dojść do porozumienia, m.in. w sprawie warunków finansowych całego przedsięwzięcia.

Projekt zaproponowanego teraz przez rząd harmonogramu przewiduje, że AW SA, która ma koncesję na budowę i eksploatację A2 do granicy z Niemcami, miałaby oddać go do użytku w dwóch etapach. Najpierw w maju 2009 r. kierowcy zaczęliby korzystać z 16-km odcinka z Nowego Tomyśla do Trzciela. Ponad pół roku później, na przełomie lat 2009-10 - według rządu - mogłoby być gotowe pozostałe 90 km trasy do Świecka.

Władze spółki nie chcą na razie komentować ruchu ministra Polaczka. Zaznaczają bowiem, że rządowa propozycja jeszcze do nich nie dotarła.