Stracił program za współpracę z Wołoszańskim?

Maciej Zakrocki, dawny współpracownik Bogusława Wołoszańskiego przy programie ?Sensacje XX wieku?, stracił wczoraj program w TVP

O tym, że może mieć problemy, w TVP słychać było już w środę, w dniu publikacji "Rzeczpospolitej", że Wołoszański współpracował z wywiadem PRL, gdy w połowie lat 80. był korespondentem radia i telewizji w Londynie. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, wczoraj po południu Zakrocki dowiedział się, że przestaje prowadzić codzienny program w TVP 3 "Trzeci wymiar".

Ma jeszcze etat w Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych, ale zarząd TVP ogłosił, że Agencja będzie likwidowana, i zapowiedział zwolnienia.

Zakrocki odmówił nam wczoraj komentarzy, tłumacząc się wydanym przez zarząd zakazem rozmów z dziennikarzami. Zakrocki pracował z Wołoszańskim przez dziesięć lat w czasach, kiedy Wołoszański był w Londynie i nagrywał tam kolejne odcinki "Sensacji XX wieku". W Warszawie Zakrocki je montował.

W kadrach dowiedzieliśmy się, że Zakrocki poddał się wewnętrznej lustracji w TVP i otrzymał z IPN zaświadczenie, że nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

Tomasz Szymchel, rzecznik TVP, na pytanie, czy powodem odsunięcia Zakrockiego od programu była jego współpraca z Wołoszańskim, odpisał: " Agencja Informacji nie komentuje swoich decyzji związanych z poszczególnymi zmianami kadrowymi. Obecnie Agencja Informacji jak i TVP 3 jest w trakcie zmian organizacyjnych i kadrowych wynikających z tworzenia kanału informacyjnego Telewizji Polskiej".

TVP nie chce odpowiedzieć, co w tej sytuacji z serialem "Twierdza szyfrów" zapowiadanym jako wielki hit (grają m.in. Karolina Gruszka, Jan Frycz, Paweł Małaszyński, Borys Szyc, Paweł Deląg). Wołoszański jest jego scenarzystą i współproducentem.

''Tajemnica Twierdzy Szyfrów'': zobacz zwiastun

Środowe "Wiadomości" nie poinformowały, że Wołoszański współpracował z wywiadem, choć wiadomość tę podawały wszystkie inne media tego dnia. Dlaczego? Rzecznik: "Nie komentujemy zawartości programów informacyjnych TVP". Wieczorem publikacja "Rzeczpospolitej" była tematem programu publicystycznego "Z refleksem".