On mi się podoba, bo innym się podoba...

Kiedy mężczyzna staje się bardziej atrakcyjny w oczach kobiety? Kiedy ta zobaczy inną kobietę flirtującą z tym mężczyzną.

Jak pokazują badania psychologów z Uniwersytetu Aberdeen, kobiety oceniają atrakcyjność mężczyzn nie tylko na podstawie własnych gustów. Okazuje się, że duży wpływ na postrzeganie płci przeciwnej mają reakcje innych kobiet. O wynikach badań pisze na swoich stronach portal BBC.

Co o nim sądzicie?

Psychologowie przeprowadzili swoje badanie następująco: kobietom pokazano zdjęcia dwóch podobnych do siebie mężczyzn i zapytano, który z nich bardziej im się podoba. Następnie wyświetlono serię slajdów przedstawiających jednego i drugiego mężczyznę obok twarzy kobiety. Na jednych zdjęciach kobieta uśmiechała się, na drugich - nie okazywała żadnego zainteresowania.

Kiedy jeszcze raz poproszono panie o ocenę obu panów, wyraźnie wzrosły oceny tego, który został obdarzony uśmiechem towarzyszki z fotografii. - Okazało się, że nawet jeśli mężczyzna zupełnie się nie podobał, to uśmiech innej kobiety sprawiał, że inne panie zaczęły okazywać mu zainteresowanie. Wtedy jego oceny znacznie wzrosły - powiedział dr Benedict Jones z Uniwersytetu w Aberdeen.

- To czy ktoś jest atrakcyjny czy nie, wydaje się być indywidualnym wyborem, ale okazuje się, że w dużej mierze ta decyzja zapada pod wpływem otoczenia - podkreśla dr Jones.

Uśmiechy kobiet, gniew mężczyzn

W drugiej części eksperymentu w podobny sposób zbadano mężczyzn. Najpierw pokazano im te same dwa zdjęcia, które zobaczyły kobiety - dwóch podobnych do siebie panów. Potem na fotografiach obok każdego z mężczyzn pojawiły się kobiety. Jedna uśmiechała się do swojego partnera, a drugiego nie wyrażała nim zainteresowania.

Okazało się, że panowie dużo lepiej ocenili tego mężczyznę, który nie wywoływał zainteresowania kobiety, a więc nie stanowił potencjalnego zagrożenia. Oceny mężczyzny wywołującego uśmiech drastycznie spadały.

Naukowcom po raz pierwszy udało się tak dobrze pokazać wpływ społeczny na ocenę atrakcyjności mężczyzn. Nie oznacza to, że kobiety bezmyślnie "idą za stadem". Jak piszą autorzy badań, udowodniono, że spontaniczny uśmiech u kobiet wywołują twarze mężczyzn, które świadczą o jego wysokim statusie, dobrym zdrowiu i innych cechach mających znaczenie dla wspólnego wychowania potomstwa. Skoro więc inne kobiety się uśmiechają, to jest mniejsza szansa na pomyłkę.

Jaki z tego badania płynie wniosek dla mężczyzn? Dobrym pomysłem może okazać się pomoc koleżanek podczas pierwszej randki. Wystarczy kilka zalotnych uśmiechów, by nasza wybranka dostrzegła w nas "dobrą inwestycję"...

Eksperyment Laboratorium Badania Twarzy Uniwersytetu Aberdeen opisany w ''Proceedings of the Royal Society''