Hindusi przeciwni zakazowi stosowania swastyki

Hindusi mieszkający w Europie protestują przeciw niemieckiej propozycji zakazu eksponowania symbolu swastyki w krajach Unii Europejskiej - czytamy w serwisie BBC News.

Ramesh Kallidai, sekretarz generalny Forum Indyjskiego, tłumaczy, że swastyka przez tysiące lat była symbolem pokoju, zanim zaczęli używać jej naziści. - Zakaz stosowania tego znaku byłby dyskryminacją wymierzoną przeciw Hindusom i ich religii - mówi Kallidai.

Niemcy, którzy w tym półroczu przewodniczą Unii Europejskiej, chcą, aby produkcja i eksponowanie symbolu swastyki zostało uznane za przestępstwo.

- Swastyka przez 5 tysięcy lat oznaczała pokój, symbolizowała coś wręcz przeciwnego do tego, w jakim znaczeniu używał jej Hitler - mówi Kallidai. Twierdzi on, że potępienie nazistowskiego znaczenia swastyki nie może wykluczać poszanowania dla znaczenia hinduskiego.

- Hitler znieważył symbol swastyki, używając jej do propagowania dyktatury, terroru, rasizmu, dyskryminacji - ale nie znaczy to, że mamy potępiać jej znaczenie pokojowe. To tak, jakby zakazać używania krzyża, bo Ku-Klux-Klan też palił krzyże - mówi Kallidai.

Swastyka jest zakazana w Niemczech. Wcześniejsze starania, aby zakaz objął całe terytorium Unii Europejskiej, które podjęto w 2005 roku, upadły po tym, jak sprzeciwiły się temu rządy kilku krajów europejskich, w tym Wielkiej Brytanii po protestach tamtejszych środowisk hinduskich.

Czy jest możliwe w Europie przywrócenie swastyce jej znaczenia pierwotnego jako symbolu szczęścia i pokoju?