Skarb państwa sprzedaje uzdrowiska

"Gazeta Prawna" pisze, że minister skarbu zatwierdził plan sprzedaży 10 spośród 24 uzdrowisk kontrolowanych przez Skarb Państwa. Ośrodki, które pozostaną pod kontrolą rządu, mają zostać dokapitalizowane środkami ze sprzedaży.

W pełni sprywatyzowane ma być 5 uzdrowisk m. in. Kamień Pomorski i Ustka. 5 kolejnych ośrodków czeka na inwestorów, jednak przez 5 lat skarb państwa zachowa w nich pakiety kontrolne. Ministerstwo chce uzyskać z prywatyzacji 250 milionów złotych. Resort Skarbu czeka teraz na zgodę Ministerstwa Finansów.

W rękach państwa pozostaną ogólnodostępne ośrodki, w których zagwarantowany jest dostęp do usług sanatoryjnych. Są to Busko, Ciechocinek, Inowrocław, Kołobrzeg, Krynica-Żegiestów, Lądek Długopole, Zespół Uzdrowisk Kłodzkich, Rymanów, Swinoujście, Ustroń, Szczawno-Jedlina, Konstancin, Cieplice i Świeradów-Czerniawa.

Dyskusja wokół prywatyzacji uzdrowisk toczy się od 1999 roku. Dotychczas udało się sprywatyzowac tylko Nałęczów. Uzdrowisko w Szczawnicy odzyskali spadkobiercy przedwojennego właściciela.