Ruch będzie deweloperem

Największy kolporter w Polsce "Ruch" zamierza wejść na rynek deweloperski - informuje dziś "Rzeczpospolita". Udało mu się uregulować stan prawny 14 nieruchomości, dąży także do uregulowania stanu kolejnych 55 do końca czerwca 2007. Część działek Ruch chce sprzedać, a na najbardziej atrakcyjnych budować biurowce lub osiedla.

"Ruch" uważa, że sprzedaż zagospodarowanej działki przyniesie mu kilka razy więcej niż w przypadku sprzedaży pustego terenu . W ciągu dwóch tygodni przedsiębiorstwo ogłosi przetarg w którym chce znaleźć partnera do budowy osiedla mieszkaniowego w Warszawie. Zdaniem analityków tereny należące do "Ruchu" są niezwykle atrakcyjne. Zbudowane na nich obiekty pozwolą spółce osiągać duże dochody, np. z wynajmu.

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", szukaniem partnera na rynku nieruchomości dla "Ruchu" zajmie się firma doradcza KPMG. W ciągu 16 tygodni przedstawi analizę w tej sprawie. Ruch podpisał też umowę z konsorcjum Deloitte Business Consulting, Deloitte Doradztwo Podatkowe oraz Cushman & Wakefield. Konsorcjum opracuje koncepcję wykorzystania nieruchomości kolportera.

Na działalności deweloperskiej Ruch na pewno nie straci. Informacja o zamiarze wejścia na rynek deweloperski zawsze powoduje wzrost notowań firmy - oceniają w "Rzeczpospolitej" analitycy. Obecnie kolportaż prasy daje spółce 39 proc. przychodów. Sprzedaż innych artykułów stanowi 58 proc. jej przychodów. Ruch ma 44 proc. udziału w rynku dystrybucji prasy.