LPR i Samoobrona do NBP?

Czy w zamian za poparcie Sławomira Skrzypka jako prezesa NBP Samoobrona i LPR wprowadzą swoich ludzi do NBP?

Kandydatem LPR ma być prof. Andrzej Kaźmierczak z SGH. To specjalista od polityki pieniężnej. Napisał m.in. książkę "Polityka pieniężna w gospodarce rynkowej". Brał udział w spotkaniu LPR ze Skrzypkiem tuż przed jego wyborem na szefa NBP.

Kaźmierczak nie jest zwolennikiem szybkiego wejścia do strefy euro. W artykule opublikowanym trzy tygodnie w "Naszym Dzienniku" mówił, że aby Polska przyjęła euro, bezrobocie musi być na poziomie około 6-8 proc., nasza giełda znacznie bardziej rozwinięta, a deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB. - Moim zdaniem dopiero po 2012 roku możemy ewentualnie zacząć rozważać kwestię wstąpienia do strefy euro - powiedział dziennikowi.

Samoobrona też ma kandydata do zarządu NBP. Jak już pisaliśmy to Romuald Poliński, z wykształcenia doktor ekonomii, od sierpnia podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy. Wykładał w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Warszawie. Z Samoobroną jest związany od kilku lat, był m.in. doradcą ekonomicznym Andrzeja Leppera.

Wśród kandydatów Samoobrony wymieniana była też Aldona Michalak, która doradzała Skrzypkowi, gdy ten był p.o. prezesa PKO BP. Ale wysoki rangą polityk PiS powiedział nam, że ma zostać wiceprezesem PKO BP.

Samoobronie nie udało się póki co obsadzić stanowiska wiceministra finansów. Miał być nim Andrzej Wróblewski, od września 2005 r. dyrektora biura polityki finansowej Korporacji Polskie Stocznie SA w Warszawie. Ale jak podało wczoraj Radio ZET nominację miała zablokować wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. jej zgoda była warunkiem nominacji Wróblewskiego. - Dwa tygodnie temu otrzymałem informacje, że premier Gilowska zaakceptowała tą kandydaturę - dziwi się minister Krzysztofa Filipka, który w Kancelarii Premiera pilnuje interesów Samoobrony. Samoobrona dostała już wiceministra gospodarki morskiej. A chce jeszcze wiceministrów w resorcie gospodarki, budownictwa i sportu.

LPR z kolei wprowadziła swojego człowieka do rady nadzorczej TVP. Miała też domagać się wiceministra w resorcie finansów, ale na razie nie wiadomo, żeby przedstawiła kandydata.