Władze Peru poinformowały w środę, że nepalskie linie lotnicze przeprosiły już za incydent.
Pomyłkę przewoźnika spostrzegł peruwiański podróżnik i himalaista Ernesto Malaga podczas pobytu w Indiach. Plakat wisiał na ścianie biura linii lotniczych w New Dehli. Kiedy peruwiańskie władze dowiedziały się o tym, że najsłynniejszy peruwiański zabytek promuje Nepal zażądały drogą dyplomatyczną przeprosin.
"Linie lotnicze przeprosiły Peru za użycie zdjęć Machu Picchu na plakacie promującym Nepal i zapewniły, że ta godna ubolewania pomyłka zostanie naprawiona" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez peruwiańskie władze. "W związku z incydentem zwolniono jednego z dyrektorów linii i stwierdzono, że był to pojedynczy błąd" - dodano.
Nepal intensywnie reklamuje swoje piękne zaśnieżone szczyty i górskie świątynie, by przyciągnąć turystów, których wystraszyła trwająca wiele lat maoistowska rewolta.
Tymczasem Peru zachęca wszystkich, by głosowali na Machu Picchu w wyborach współczesnych siedmiu cudów świata. Konkurs na swych stronach prowadzi Fundacja New7Wonders . Peru również przez wiele lat zmagało się z maoistowską organizacją "Świetlisty Szlak", która jednak została rozbita i jest praktycznie nieaktywna.
Machu Picchu, czyli "Stare Wzgórze" to najlepiej zachowane inkaskie miasto. Znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Cuzco w pobliżu świętej dla Inków rzeki Urubamba. Inkowie zbudowali je w połowie XV wieku, na prawie sto lat przed hiszpańskim podbojem. Hiszpanie nigdy go nie odkryli. Opuszczone miasto odnalazł w 1911 roku amerykański archeolog Hiram Bingham