Niemcy: gospodarka zasypała deficyt budżetowy

Niemiecka gospodarka ma za sobą bardzo dobry rok. Deficyt budżetowy wyniósł zaledwie 2 procent, co oznacza, że Niemcy po raz pierwszy od pięciu lat wypełniły kryteria europejskiego Paktu Stabilizacyjnego

Podana przez Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden wartość deficytu była niższa od oczekiwanej przez ekspertów. Inne dane również świadczą o tym, że po kilku latach zastoju niemiecka gospodarka przyspieszyła. Produkt krajowy brutto wzrósł w ubiegłym roku o 2 i pół procent. Świetne wyniki zanotował też niemiecki eksport, którego łączna wartość w porównaniu z rokiem 2005 wzrosła o prawie 12,5 procent.

"Mistrz świata w eksporcie stał się lokomotywą koniunktury" - skomentował te dane minister gospodarki Michael Glos. Jego zdaniem, Niemcy mają powód, aby patrzeć optymistycznie w przyszłość. Podobnie uważają eksperci, którzy wróżą niemieckiej gospodarce kolejny dobry rok. Jej przyspieszenie widać także na rynku pracy. Stopa bezrobocia w Niemczech wynosiła w grudniu 9 i 6 dziesiątych procent i była o półtora procent niższa niż przed rokiem.