''La Repubblica'': Wielu w這ski ksi篹y wsp馧pracowa這 z faszystami

W這ski dziennik "La Repubblica" pisze, 瞠 w okresie faszyzmu wielu w這skich duchownych wsp馧pracowa這 z tajn policj. Unikn瘭i oni odpowiedzialno軼i karnej dzi瘯i amnestii z 1946 roku, kt鏎a obj窸a wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie dawnego re磨mu.

Wśród 16 tysięcy osób, których nazwiska znalazły się po wojnie na liście wysokiego komisarza do spraw sankcji przeciwko faszystom, było wielu duchownych. "La Repubblica" pisze, że opinia publiczna, inaczej niż w Polsce, nigdy nie poznała ich nazwisk, a osoby te nie poniosły żadnej odpowiedzialności za swe czyny. Nie sprzyjał temu klimat międzynarodowy lat 40, zaś w samych W這szech weszła w życie amnestia dla faszystów i ich współpracowników.

Procesu uniknął na przykład biskup Luigi Fogar, który od 1939 roku do końca wojny współpracował z policją polityczną OVRA, zajmującą się zwalczaniem antyfaszystów. Biskup donosił na innych duchownych, także z Watykanu, i przygotował listę mieszkających w Rzymie antynazistów niemieckich.

Współpracownikami OVRA byli szeregowi księża i proboszczowie, informujący o nastrojach wśród wiernych. Po wojnie jednak włoskiemu Ko軼io這wi, podobnie jak innym instytucjom i organizacjom, udało się uniknąć lustracji.