''La Repubblica'': Wielu w³oski ksiê¿y wspó³pracowa³o z faszystami

W³oski dziennik "La Repubblica" pisze, ¿e w okresie faszyzmu wielu w³oskich duchownych wspó³pracowa³o z tajn± policj±. Uniknêli oni odpowiedzialno¶ci karnej dziêki amnestii z 1946 roku, która objê³a wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie dawnego re¿imu.

Wśród 16 tysięcy osób, których nazwiska znalazły się po wojnie na liście wysokiego komisarza do spraw sankcji przeciwko faszystom, było wielu duchownych. "La Repubblica" pisze, że opinia publiczna, inaczej niż w Polsce, nigdy nie poznała ich nazwisk, a osoby te nie poniosły żadnej odpowiedzialności za swe czyny. Nie sprzyjał temu klimat międzynarodowy lat 40, zaś w samych W³oszech weszła w życie amnestia dla faszystów i ich współpracowników.

Procesu uniknął na przykład biskup Luigi Fogar, który od 1939 roku do końca wojny współpracował z policją polityczną OVRA, zajmującą się zwalczaniem antyfaszystów. Biskup donosił na innych duchownych, także z Watykanu, i przygotował listę mieszkających w Rzymie antynazistów niemieckich.

Współpracownikami OVRA byli szeregowi księża i proboszczowie, informujący o nastrojach wśród wiernych. Po wojnie jednak włoskiemu Ko¶cio³owi, podobnie jak innym instytucjom i organizacjom, udało się uniknąć lustracji.