Firmy przenoszą się z Francji, bo nie stać ich na prąd

Wysokie ceny energii elektrycznej powodują , że wiele przedsiębiorstw francuskich przenosi się z Francji do innych państw. Takie są wnioski z raportu opublikowanego przez Francuskie Stowarzyszenie Użytkowników Energii Elektrycznej.

Użytkownicy indywidualni muszą za prąd płacić o cztery procent więcej niż przed rokiem - przedsiębiorstwa aż o jedenaście procent więcej. Według stowarzyszenia francuskich przedsiębiorców ceny energii to jedna z przyczyn utraty konkurencyjności firm z Francji na rynkach międzynarodowych. W sumie rachunek za energię elektryczną wzrósł do takich rozmiarów, że część przedsiębiorstw ogranicza swoją produkcję - inne wynoszą się z Francji. Wiele firm rezygnuje z nowych inwestycji.

Taka sytuacja ma negatywny wpływ na rynek zatrudnienia zwiększając bezrobocie. Najbardziej dotkliwe odczuwają to zjawisko przedsiębiorstwa ostro walczące z konkurencją na rynkach międzynarodowych - przede wszystkim zakłady chemiczne elektroniczne i producenci samochodów. Rząd francuski aby tymczasowo zaradzić kryzysowi wprowadził reglamentację taryf za prąd.