OPZZ: tak dla handlu w niedziele

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest przeciwne całkowitemu zakazowi handlu w niedziele i święta. - Spowoduje to utratę pracy przez wiele osób i może wpłynąć na obniżenie wzrostu gospodarczego i podbić ceny - tłumaczy OPZZ w komunikacie.

OPZZ chce dopuścić pracę w niedziele i święta, pod warunkiem że pracownik wyrazi na to zgodę oraz że dostanie "przynajmniej o 100 proc. większe" wynagrodzenie za taki dzień.

- Dziś pracownik dostaje 100 proc. wynagrodzenia, pod warunkiem że dzień taki nie był wpisany wcześniej w grafiku. Domagamy się, aby wszystkie niedziele i święta były traktowane jako ekstra czas poza regularną pracą - opowiada Patrycja Gutowska z OPZZ

OPZZ popiera za to propozycję rządu, aby całkowicie zakazać pracy tylko w niektóre święta. Rząd wymienia siedem: Nowy Rok, pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, 3 Maja, 11 Listopada, 25 i 26 grudnia. A resort pracy chce dopisać też Boże Ciało.

Pomysł zamknięcia sklepów w niedziele zgłosił jeszcze w grudniu 2005 r. LPR. Idea ma wielu zwolenników wśród rządzącej koalicji, Kościoła i części związków zawodowych.