Włochy: 'Apocalypto' dla każdego

Nowy obraz Mela Gibsona wzbudza we Włoszech ogromne kontrowersje. Pełen okrucieństwa film wchodzi do kin bez żadnych ograniczeń wiekowych. Organizacje konsumenckie zareagowały na to bardzo mocno i zapowiedziały protesty, a także podjęcie odpowiednich kroków prawnych, by osoby poniżej 14. roku życie nie mogły wejść na kinowe seanse.

W sporze głos zabrali także politycy. Włoski minister kultury Francesco Rutelliego powiedział, że "obecny system oceny filmów ma już 45 lat i zupełnie nie odpowiada naszym czasom" i zaapelował do dystrybutorów, by ostrzegali widzów o drastycznych i pełnych przemocy scenach.

W innych europejskich krajach "Apocalypto" ma mnie lub bardziej restrykcyjne ograniczenia wiekowe. W Wielkiej Brytanii zdecydowano, że film może być przeznaczony tylko dla widzów dorosłych.

Tymczasem we Włoszech film wszedł na ekrany kin w piątek bez żadnych ograniczeń wiekowych. Spotkało się to z ostrą reakcją organizacji konsumenckiej Codacons. - Należy chronić nieletnich - powiedział prezes organizacji Carlo Rienzi. Zaznaczył przy tym, że nie walczy o wprowadzenie cenzury, ale jedynie o wprowadzenie ograniczeń wiekowych. Rienzi wnieść sprawę do sądu, by administracyjnie nakazać wprowadzenie zakazu.

O ograniczeniach wiekowych dla filmów we Włoszech decyduje specjalna instytucja, w skład której wchodzą rodzice, specjaliści od branży filmowej i psychologowie.

''Apocalypto'' to: