Węgry: jedne z największych złóż gazu w Europie

Na Węgrzech odkryto jedne z największych złóż gazu ziemnego w Europie. Znajdują się one na południu kraju, w pobliżu miasta Mako, przy granicy z Rumunią. Wydobycie tego gazu ma się rozpocząć pod koniec bieżącego roku.

Zasoby gazowych złóż na Węgrzech oblicza się na 600 miliardów metrów sześciennych. Znajdują się one na głębokości od 6 do 10 tysięcy metrów. Koszt wydobycia 1000 metrów sześciennych gazu szacuje się na 20 dolarów.

Złoża odkryła węgierska spółka będąca filią kanadyjskiej firmy Falcon Oil & Gas TXT zajmującej się poszukiwaniem gazu i ropy naftowej. Spółka uzyskała już od węgierskiego rządu zezwolenie na 35-letnią eksploatację złoża. Dziennik "Nepszava" pisze, że odkrycie będzie miało istotne znaczenie dla węgierskiego bezpieczeństwa energetycznego. Krajowe zapotrzebowanie na gaz wynosi 14 mld metrów sześciennych w skali rocznej. Obecnie 80 procent gazu Węgrzy importują z Rosji. Co więcej - zdaniem ekspertów - węgierski gaz będzie konkurencyjny cenowo z rosyjskim, co umożliwi jego eksport do Europy.