Papież przyjął rezygnację abp. Wielgusa z urzędu metropolity

Abp Stanisław Wielgus zrezygnował z urzędu metropolity warszawskiego; papież Benedykt XVI przyjął jego rezygnację - podała Nuncjatura Apostolska w Warszawie. Nuncjusz abp Józef Kowalczyk "urzędowo" zawiadamiając o rezygnacji abp. Wielgusa podał zarazem, że papież powierzył kard. Józefowi Glempowi pełnienie funkcji administratora archidiecezji - do czasu podjęcia nowych decyzji w sprawie obsady metropolii.

"Nuncjatura Apostolska w Polsce niniejszym urzędowo zawiadamia że ks. abp Stanisław Wielgus, arcybiskup metropolita warszawski w dniu przewidzianego ingresu do bazyliki katedralnej i rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w Kościele Warszawskim, złożył rezygnację ze swojego urzędu na ręce Ojca Świętego Benedykta XVI (...). Ojciec Święty przyjął rezygnację ks. abp. Stanisława Wielgusa i powierzył ks. kard. Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski, pełnienie funkcji administratora archidiecezji warszawskiej do czasu podjęcia dalszych decyzji" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Nuncjaturę.

Rezygnacja wynikiem nacisków?

Abp Wielgus złożył swoją rezygnację zgodnie z przepisami kan 401 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, który brzmi: "Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu".

Oznacza to, że rezygnacja arcybiskupa Wielgusa nie była jego własną decyzją, lecz, że podporządkował się on decyzji Watykanu, który poprosił go o ustąpienie.

Polskie Radio informowało wcześniej, że podczas dzisiejszej mszy w warszawskiej Katedrze Jana Chrzciciela arcybiskup Stanisław Wielgus zrezygnuje z objęcia stanowiska metropolity warszawskiego. Korespondent Polskiego Radia w Rzymie uzyskał tę, już oficjalną, wiadomość z wiarygodnego źródła w Watykanie.

Telewizyjne Wiadomości podały rano, że wczoraj wieczorem toczyły się ważne rozmowy polskich władz z Watykanem, podczas których zdecydowano o wstrzymaniu ingresu. Inicjatorem wstrzymania miałby być Watykan.

W warszawskiej Katedrze św. Jana Chrzciciela odbędzie się o godz. 11 tylko uroczysta msza święta. Będzie to msza dziękczynna za dotychczasową posługę kardynała Glempa. Watykanista Andrea Tornielli z "Il Giornale", powiedział Polskiemu Radiu że ewentualną decyzję o odwołaniu ingresu mogły podjąć wspólnie watykański Sekretariat Stanu i Kongregacja Biskupów.