Prawosławni obchodzą Boże Narodzenie

Dzisiaj prawosławni obchodzą pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, zgodnie z kalendarzem juliańskim czyli 13 dni po świętach katolickich. W nocy wierni uczestniczyli w nabożeństwie całonocnego czuwania oraz pierwszej bożonarodzeniowej liturgii, które zakończyły się w nad ranem.

W pierwszym dniu świąt wierni spotykają się z najbliższymi przy świątecznych stołach. Odwiedzają też domy kolędując. Po południu w pierwszy dzień Bożego Narodzenie w świątyniach prawosławnych odprawiane są nabożeństwa Wielkiej Wieczerni.

O 13.00 w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce nabożeństwu przewodniczyć będzie biskup generał Miron, zaś o 17.00 w białostockiej parafii Wszystkich świętych - ordynariusz diecezji białostocko gdańskiej biskup Jakub.

Boże Narodzenie jest jednym z 12 wielkich świąt w roku liturgicznym Cerkwi. Pierwszy dzień święta jest poświęcony narodzinom Chrystusa i pokłonowi mędrców. Do IV wieku obchodzone było 19 stycznia razem z świętem Chrztu Pańskiego. Obecna data świętowania Bożego Narodzenia wprowadzona została w 377 roku w celu wyparcia pogańskiego święta Zwycięskiego Słońca, które obchodzono w dniu przesilenia zimowego.

Cały okres od Bożego Narodzenia do Chrztu Pańskiego nosi ludową nazwę światki. Istnieje tradycja, aby unikać w te dni niekoniecznych ciężkich prac. Po zapadnięciu zmroku zaś zaczynają się tak zwane święte wieczory, gdy wierni spotykają się i śpiewają kolędy.